Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Makedonský expremiér měl jít do vězení. Utekl ale ze země, zřejmě do Maďarska

Svět

  16:03
Skopje/Budapešť - Bývalý předseda makedonské vlády Nikola Gruevski, který měl nejpozději v pondělí nastoupit k výkonu trestu vězení, zřejmě utekl ze země. S odvoláním na blíže neurčené zdroje o tom v úterý informoval server 24.mk. Podle agentury MTI se na facebookovém účtu Gruevského objevila zpráva, že expremiér je v Maďarsku, kde požádal o politický azyl. Není však ověřeno, zda vzkaz skutečně napsal sám politik.

Bývalý makedonský premiér Nikola Gruevski. foto: Reuters

Gruevski byl začátkem října pravomocně odsouzen k dvouletému odnětí svobody za zneužití pravomoci veřejného činitele v souvislosti s nákupem luxusního mercedesu v přepočtu za více než 15 milionů korun. Vůz byl zaplacen z veřejných prostředků, ale měl sloužit jen pro osobní potřebu tehdejšího premiéra. Ten také vybral dodavatelskou firmu, od které pak navíc dostal provizi.

V pondělí byl v Makedonii vydán na Gruevského zatykač poté, co uplynula poslední lhůta k tomu, aby nastoupil k výkonu trestu. Expremiér se to opakovaně různými způsoby snažil odložit. Jeho poslední odvolání ale justice v sobotu zamítla.

Od pátku nebylo možné Gruevskému doručit příkaz k nástupu do věznice a policie přiznala, že neví, kde se nachází. V úterý web 24.mk napsal, že podle neoficiálních informací je Gruevski na území „jednoho sousedního státu, který je členem NATO“. Dodal, že zřejmě zemi opustil nelegálním způsobem. Není známo kdy a kde překročil hranice.

Jsme pro! dávali najevo Makedonci při pochodu na podporu změny názvu země a...

Jsme pro! dávali najevo Makedonci při pochodu na podporu změny názvu země a jejího členství v EU a NATO ve Skopji 16. září

Kdysi všemocnému politikovi, který stál v čele VMRO-DPMNE (dříve vládnoucí, v úterý hlavní opoziční strany), byl pas odebrán už loni v červenci v souvislosti s několika procesy, které se proti němu vedou. Obviněním čelí v dalších pěti trestních řízeních. Týkají se korupce, zneužití moci, volebních podvodů, ale i rozsáhlých ilegálních odposlechů představitelů opozice i občanské společnosti.

Gruevski, který byl předsedou vlády v letech 2006 až 2016, všechna obvinění odmítá a tvrdí, že jde o politické pronásledování.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.