Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malajsie pohrozila zatykačem na diplomata KLDR, nespolupracuje s policií

Svět

  14:27
KUALA LUMPUR - Malajsie v sobotu varovala, že vydá zatykač na druhého tajemníka severokorejského velvyslanectví v Kuala Lumpuru, pokud nebude dobrovolně spolupracovat s malajsijskou policií při vyšetřování vraždy bratra vůdce KLDR Kim Čong-nama. Policie tento týden požádala o možnost Hjon Kwang-songa vyslechnout, ale zatím jí nevyhověl.

Vlajka KLDR vlaje nad severokorejskou ambasádou v Malajsii. foto: ČTK

Diplomat dostane „rozumně dlouhou dobu“, aby přišel sám, než policie podnikne další kroky, informovala agentura Reuters s odvoláním na policejního náčelníka malajsijského státu Selangor.

Jak z filmu. Kim Čong-nam byl zavražděn zakázaným ‚nejdokonalejším‘ bojovým plynem VX

Pokud se Hjon nedostaví sám, bude v souladu s malajsijským právem vyzván, aby se dostavil k výslechu u vyšetřovacího týmu. „Pokud by poté nepřišel, pak přejdeme k dalšímu kroku v podobě vydání zatykače,“ řekl náčelník novinářům. Není ovšem jasné, zda by Hjon mohl být zatčen vzhledem k tomu, že má diplomatickou imunitu.

V souvislosti s vraždou Kim Čong-nama chce policie vyslechnout osm Severokorejců včetně Hjona. Jednoho z nich už malajsijská policie zadržela, o čtyřech se předpokládá, že uprchli do KLDR, dva jsou stále v Malajsii a osud posledního není jasný.

Bratra severokorejského vůdce podle vyšetřovatelů zabil 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru bojový chemický nervový plyn VX typu sarin, ale mnohem smrtelnější.

Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.
Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...

Pro podezření z vraždy byla především zatčena 25letá Indonésanka. Vypověděla, že dostala v přepočtu 400 malajsijských ringgitů (2300 korun) za to, že postříká obličej Severokorejci dětským olejíčkem v rámci údajné reality show, uvedla v sobotu stanice BBC. Již dříve prý dostala zaplaceno za účast v žertovných scénkách před skrytou kamerou. Měla přesvědčovat kolemjdoucí muže, aby zavřeli oči, a následně jim do obličeje stříkla vodu. Podobných scének se údajně účastnila i mladá Vietnamka, která s ní byla na letišti a je také ve vyšetřovací vazbě.

Vietnamka podezřelá z vraždy Kimova bratra je neúspěšná zpěvačka z rýžové farmy

„Netušila, že se jedná o pokus o atentát zorganizovaný zřejmě zahraničními agenty,“ vzkázal nedávno malajsijským kolegům nejvyšší představitel indonéské policie Tito Karnavian.

Indonéské úřady v sobotu nařídily policejním a dalším odborníkům, aby zajistily důkladnou prohlídku a úklid osudného letištního terminálu s cílem se ujistit, že už tam není žádná jedovatá chemikálie. OSN zařadilo plyn VX mezi zakázané zbraně hromadného ničení.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat