25. února 2017 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Malajsie pohrozila zatykačem na diplomata KLDR, nespolupracuje s policií

Vlajka KLDR vlaje nad severokorejskou ambasádou v Malajsii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka KLDR vlaje nad severokorejskou ambasádou v Malajsii. | foto: ČTK

KUALA LUMPUR Malajsie v sobotu varovala, že vydá zatykač na druhého tajemníka severokorejského velvyslanectví v Kuala Lumpuru, pokud nebude dobrovolně spolupracovat s malajsijskou policií při vyšetřování vraždy bratra vůdce KLDR Kim Čong-nama. Policie tento týden požádala o možnost Hjon Kwang-songa vyslechnout, ale zatím jí nevyhověl.

Diplomat dostane „rozumně dlouhou dobu“, aby přišel sám, než policie podnikne další kroky, informovala agentura Reuters s odvoláním na policejního náčelníka malajsijského státu Selangor.

Pokud se Hjon nedostaví sám, bude v souladu s malajsijským právem vyzván, aby se dostavil k výslechu u vyšetřovacího týmu. „Pokud by poté nepřišel, pak přejdeme k dalšímu kroku v podobě vydání zatykače,“ řekl náčelník novinářům. Není ovšem jasné, zda by Hjon mohl být zatčen vzhledem k tomu, že má diplomatickou imunitu.

V souvislosti s vraždou Kim Čong-nama chce policie vyslechnout osm Severokorejců včetně Hjona. Jednoho z nich už malajsijská policie zadržela, o čtyřech se předpokládá, že uprchli do KLDR, dva jsou stále v Malajsii a osud posledního není jasný.

Bratra severokorejského vůdce podle vyšetřovatelů zabil 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru bojový chemický nervový plyn VX typu sarin, ale mnohem smrtelnější.

Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.
Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra...

Pro podezření z vraždy byla především zatčena 25letá Indonésanka. Vypověděla, že dostala v přepočtu 400 malajsijských ringgitů (2300 korun) za to, že postříká obličej Severokorejci dětským olejíčkem v rámci údajné reality show, uvedla v sobotu stanice BBC. Již dříve prý dostala zaplaceno za účast v žertovných scénkách před skrytou kamerou. Měla přesvědčovat kolemjdoucí muže, aby zavřeli oči, a následně jim do obličeje stříkla vodu. Podobných scének se údajně účastnila i mladá Vietnamka, která s ní byla na letišti a je také ve vyšetřovací vazbě.

„Netušila, že se jedná o pokus o atentát zorganizovaný zřejmě zahraničními agenty,“ vzkázal nedávno malajsijským kolegům nejvyšší představitel indonéské policie Tito Karnavian.

Indonéské úřady v sobotu nařídily policejním a dalším odborníkům, aby zajistily důkladnou prohlídku a úklid osudného letištního terminálu s cílem se ujistit, že už tam není žádná jedovatá chemikálie. OSN zařadilo plyn VX mezi zakázané zbraně hromadného ničení.

p. vojvodík Reality show. 7:29 26.2.2017

Najdete na Lidovky.cz