Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zavražděný muž byl Kim Čong-nam, potvrdila Malajsie. Žil pod jménem Kim Čchol

Svět

  12:04
KUALA LUMPUR - Malajsijská policie v pátek oficiálně potvrdila, že muž zavražděný 13. února na letišti v metropoli Kuala Lumpuru byl bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una. Policie nicméně nesdělila, jakým způsobem Kim Čong-nama identifikovala.

Kim-Jong-Nam foto: AP Photos/Shizuo Kambayashi, Wong Maye-E

KLDR zakázala občanům Malajsie opustit zemi. Kvůli vraždě Kim Čong-nama

Muž, který byl zabit na letišti, měl u sebe pas se jménem Kim Čchol. Krátce po vraždě ale malajsijští vládní činitelé uvedli, že se ve skutečnosti jednalo o bratra severokorejského diktátora, který žil v dobrovolném exilu v Macau.

Malajsijská policie oficiálně potvrdila identitu zavražděného jako Kim Čong-nama až v pátek. Policejní šéf ale odmítl sdělit jakékoli detaily o identifikaci. Podle něj by tím byla ohrožena „bezpečnost svědků“.

Tajné služby jsou v pozoru. Kvůli strýci Kim Čong-una, velvyslanci KLDR v Praze

Malajsijské úřady v uplynulých týdnech uváděly, že čekají na vzorky DNA někoho z příbuzných zavražděného, aby mohly oficiálně potvrdit jeho totožnost. Malajsijské úřady také uvedly, že tělo vydají pouze příbuzným.

Podle malajsijských vyšetřovatelů vraždu spáchaly dvě ženy, které mu na obličej nastříkaly bojový nervový plyn VX. Ze zosnování vraždy jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá. Nepotvrdila zatím ani to, že mrtvým je bratr diktátora Kim Čong-una, požaduje ale vydání těla mrtvého Severokorejce.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat