Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tělo zavražděného Kim Čong-nama se vrátí do KLDR. Malajsie dala souhlas

Svět

  15:12
Kuala Lumpur - Malajsie ve čtvrtek vyslovila souhlas, aby bylo na žádost rodiny předáno do KLDR tělo Kim Čong-nama, zavražděného bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Oznámil to malajsijský premiér Najib Razak. Výměnou za vydání těla se do Malajsie má vrátit devět Malajsijců zadržovaných v Pchjongjangu.

Kim Čong-nam. foto: Reuters

Kim Čong-nam byl zabit 13. února s pomocí bojového nervového plynu VX na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru. Z činu jsou podezřelé severokorejské tajné služby.

Bizarní vražda značně poškodila vztahy mezi KLDR a Malajsií. Obě země si navzájem vyhostily velvyslance a KLDR zabránila v odletu devíti Malajsijcům. Malajsie vzápětí reagovala stejným způsobům a zakázala odjezd ze země Severokorejcům.

Po „velmi citlivých“ vyjednáváních ve čtvrtek malajsijský premiér uvedl, že KLDR dovolila Malajsijcům odjet a Malajsie souhlasila s vydáním ostatků do KLDR. Neuvedl, zda už tělo Kim Čong-nama opustilo Malajsii.

Malajsie původně uváděla, že tělo vydá pouze příbuzným Kim Čong-nama

Manželka a děti Kim Čong-nama žili společně s Kimem v dobrovolném exilu v čínském Macau, od vraždy se ale skrývají. Existují totiž obavy, že jednadvacetiletý syn zavražděného Kim Han-sol by se také mohl stát terčem atentátu.

Podle malajsijských vyšetřovatelů vraždu spáchaly 13. února dvě ženy z Indonésie a Vietnamu, které Kimovi na obličej nastříkaly bojový nervový plyn VX.

Z podílu na vraždě malajsijská policie podezírá i sedm Severokorejců. Čtyři z nich krátce po vraždě odjeli z Malajsie a do pátrání po nich je zapojen rovněž Interpol. Další podezřelí Severokorejci se podle Malajsie skryli na severokorejském velvyslanectví v Kuala Lumpuru. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat