Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli tajemné vraždě Kimova bratra zatkla Malajsie další dvě osoby

Svět

  7:23aktualizováno  9:02
KUALA LUMPUR - Malajsijské úřady v souvislosti s pondělní vraždou bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una zadržely už dvě ženy a jednoho muže. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámila malajsijská policie. Spekuluje se, že Kim Čong-nama dal vůdce KLDR zabít. Zbývá zřejmě zjistit, jakou látkou byl zavražděný podle všeho otráven a jak velké komando zabijáků vlastně Severní Korea do Malajsie poslala.

Kim Čong-nam foto: AP Photos/Shizuo Kambayashi

Ve čtvrtek policie oznámila, že zadržela malajsijského občana, o kterém je přesvědčena, že je osobním partnerem již dříve zatčené ženy s indonéským pasem. Podle údajů v tomto dokladu jde o 25letou Siti Aishahovou. K zadrženému muži řekl šéf policie státu Selangor, že jeho výslech má usnadnit další vyšetřování případu. Z přímé účasti na atentátu tak podezřelý není.

Podezřelé postupně zadržely úřady v průběhu středy a čtvrtka. Obě ženy policie identifikovala pomocí bezpečnostních kamer z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru, kde Kim Čong-nam v pondělí ráno náhle zkolaboval a zemřel při převozu sanitkou do nemocnice.

Jedna z žen měla vietnamský cestovní doklad. Druhá měla v držení indonéský pas. Zatím se nepotvrdilo, zda jsou doklady pravé. Také nebylo jednoznačně řečeno, že ženy ve věku kolem 20 let jsou přímo podezřelé z vražedného útoku.

Pitvu Kim Čong-nama dokončili soudní lékaři ve středu večer, ale její výsledky úřady zatím nezveřejnily.

Jihokorejská rozvědka v úterý uvedla, že Severokorejce otrávily dvě severokorejské agentky. Podle některých zdrojů byl Kim Čong-nam, který žil řadu let v čínském Macau, zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných zdrojů ho útočnice postříkaly na obličeji jakousi jedovatou tekutinou.

Kim Čong-nam, který měl pověst playboye, hráče v kasinech a povaleče, byl dlouhodobě pro severokorejskou vládu trnem v oku. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Veřejně také kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží.

Kdo byl Kim Čong-nam?

Kvůli tajemné vraždě Kimova bratra zatkli v Malajsii ženu s vietnamským pasem

Kim Čong-nam byl bratrem současného severokorejského vůdce Kim Čong-una a zároveň nejstarším synem bývalého vůdce Kim Čong-ila, za jehož nástupce byl několik let považován. Kim Čong-il ho zplodil se svou druhou ženou Song Hje-rim, která zemřela v roce 2002. Matkou Kim Čong-una byla bývalá tanečnice Ko Jong-hui, čtvrtá partnerka Kim Čong-ila, která zemřela v roce 2004.

- Kim Čong-nam byl usmrcen v pondělí na letišti v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru, kde čekal na odlet do Macaa. Kdosi k němu přistoupil zezadu a chytil ho za hlavu. Kim následně pocítil závratě, takže vyhledal lékařskou pomoc. Při převozu do nemocnice zemřel.

- Příčina smrti nebyla zatím určena, stanovit by ji měla pitva, kterou v současnosti provádějí malajsijské úřady. Podle některých zdrojů byl Kim Čong-nam zabit pomocí otrávených jehel, podle jiných zdrojů ho útočnice postříkaly na obličeji jakousi jedovatou tekutinou.

- V souvislosti s vyšetřováním smrti Kim Čong-nama byla ve čtvrtek ráno v Kuala Lumpuru na terminálu pro nízkorozpočtové lety zatčena jako podezřelá žena s vietnamským pasem na jméno Doan Thi Huong. „Žena byla identifikována podle záznamu z bezpečnostní kamery a v době zatčení byla sama,“ uvedla malajsijská policie.

- Kim Čong-nam žil posledních 15 let střídavě v dobrovolném exilu v čínském Macau a v Pekingu. V roce 2001 byl zadržen při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem, přičemž tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland. Podle jiné verze ale chtěl v Japonsku koupit citlivé technologie. Po tomto skandálu upadl v KLDR v nemilost.

- Studoval v Moskvě a Ženevě, pak zastával vysoký post v severokorejské špionážní službě. V minulosti se mu přezdívalo „malý generál“.

- Podle některých zdrojů unikl v roce 2004 dvěma atentátům, které na něj byly podniknuty v Číně a v Rakousku.

- Před časem veřejně kritizoval svého bratra Kim Čong-una a prohlašoval, že stávající stalinistický režim v jeho vlasti již dlouho nevydrží. V roce 2012 v jednom rozhovoru sdělil, že se svým bratrem se nikdy osobně nesetkal. Již dříve prohlásil, že je proti dynastické vládě své rodiny v KLDR a opakovaně dal najevo, že nestojí o vedení země.

- Kim Čong-nam měl blízko ke strýci Čang Song-tchekovi, který byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho druhý synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit, údajně za přípravu pokusu o převrat.

- Kim Čong-nam se narodil 10. května 1971 v Pchjongjangu.

- Měl pověst playboye s oblibou v hazardních hrách a okázalém životním stylu. Měl šest dětí s třemi různými ženami.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat