20. ledna 2013 13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Malé spolkové volby'. V Dolním Sasku volí zemský sněm

Volby v Dolním Sasku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby v Dolním Sasku | foto: Reuters

HANNOVER Volební urny v Dolním Sasku se začaly zaplňovat hlasovacími lístky voličů, kteří rozhodnou o budoucím složení místního zemského sněmu. Volby jsou považované za klíčový test politického rozložení sil, který může naznačit i výsledek celoněmeckých parlamentních voleb plánovaných na září. Rozložení sil v Dolním Sasku totiž do značné míry odpovídá situaci na celostátní úrovni.

Spolková země na severozápadě Německa s šesti miliony voličů, kterou dnes spravuje koalice konzervativců a liberálů, se v posledních letech politicky posunula doprava. Region, který je domovem někdejšího sociálně demokratického premiéra Gerharda Schrödera a sídlem automobilky Volkswagen, vede mladý křesťanskodemokratický premiér David McAllister.

Spíš než volební zisk jeho CDU ale o McAllisterově setrvání v úřadu bude rozhodovat výsledek svobodných demokratů (FPD), s nimiž vládne v koalici. Ti se totiž podle průzkumů pohybují jen těsně kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud FDP neuspěje, bude zřejmě i druhé místo stačit sociální demokracii (SPD) k převzetí vlády. SPD totiž nahrávají i vysoké preference Zelených, kteří jsou jejich tradičním koaličním partnerem.

Podle posledního předvolebního průzkumu by CDU měla získat 41 procent voličů a FDP kolem pěti procent. Zisk SPD má dosáhnout 33 procent a Zelených 13 procent. Oba bloky jsou tak v preferencích zcela vyrovnané. První odhady výsledků se čekají po 18:00 SEČ, kdy se uzavřou volební místnosti.

ČTK, Lidovky.cz