25. července 2013 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Malého prince George zahrnuje svět dary, Zeman gratulaci neposlal

Malý princ z Cambridge | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý princ z Cambridge | foto: Reuters

LONDÝN Vévodovi a vévodkyni z Cambridge gratuluje k narození syna celý svět. Malý princ George, který se narodil v pondělí, dostal už také řadu dárků, australské Severní území mu například věnovalo krokodýla.

Malý krokodýl nese rovněž jméno George a vylíhl se 3. prosince, v den, kdy bylo oznámeno, že Kate a William čekají dítě, uvedl britský list The Daily Telegraph. Krokodýla veřejnosti představil předseda vlády této provincie Adam Giles. Jak uvedl, jde o "jedinečný dárek". "Víme, že princ George a královský pár dostávají mnoho dárků z celého světa, toto je ale něco unikátního ze Severního území," řekl Giles.

Severní území již v minulosti pořídilo krokodýly i Kate a Williamovi. Dostali je ke svému zasnoubení od metropole provincie Darwinu. Krokodýli ale zůstali v Austrálii, stejně jako tomu bude s krokodýlem Georgem. Giles ovšem doufá, že tento dar přiměje novopečené rodiče, aby i se svým synem sever Austrálie navštívili.

"Královskému krokodýlovi" zřídila místní vláda stránku na sociální síti Facebook, takže princ - až bude větší - bude moci na dálku sledovat jeho aktivity. Australané se navíc chystají, že princi Georgovi každý rok pošlou pohled, kde ho budou informovat o tom, jaké pokroky dělá George - krokodýl.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika se zatím ohledně případného daru pro novorozence nevyjádřila. Prezident Miloš Zeman ve středu v rozhovoru s ČTK uvedl, že neposlal do Londýna ani blahopřejný telegram. "Myslím, že královská rodina bude zaplavena tolika telegramy, že ten můj by se tam stejně určitě ztratil," řekl Zeman.

Když se Kate s Williamem v roce 2011 vzali, česká vláda jim chtěla darem poslat pětiletého hřebce Favory Alta XXI. Kůň ale tehdy zůstal na "výslovnou žádost" obdarovaných v národním hřebčíně v Kladrubech, kde je dosud. Do Británie odputovala jen "zkumavka se specifickým genetickým materiálem," oznámil tehdejší premiér Petr Nečas. Podle odborníků šlo nejspíš o sperma.

Hřebce si pravděpodobně královský pár nikdy nepřevezme. Podle manažera hipoaktivit kladrubského hřebčína Jaromíra Štěpánka, "kdo v této věci mohl konat, již konal". "Koník je v dobré výživové a zdravotní kondici, lehce sportuje. Je v prvním boxu, aby jej každý viděl. Veřejností je hýčkán a rozmazlován," dodal Štěpánek.

ČTK, Lidovky.cz