Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malý princ má konečně jméno. George Alexander Louis

Svět

  19:22aktualizováno  19:50
Syn vévodkyně Kate a prince Williama, který se narodil v pondělí odpoledne, konečně dostal jméno. Královský pár ho pojmenoval George Alexander Louis. Oznámil to ve středu večer Kensingtonský palác, kde se nachází rezidence rodiny.

Princ William se synem foto: Reuters

"Vévoda a vévodkyně z Cambridge s nadšením oznamují, že pojmenovali svého syna George Alexander Louis. Miminko bude známé pod jménem Jeho královská výsost princ George z Cambridge," uvedl palác v prohlášení.

Královské novorozeně ve středu před polednem poprvé navštívila jeho prababička, královna Alžběta II. William a Kate pak se synem odjeli za jeho prarodiči z matčiny strany - Middletonovými - do vesnice Bucklebury asi 80 kilometrů západně od Londýna.

Celá Británie s napětím očekávala, jak se bude jmenovat novorozený syn vévodkyně Kate, který přišel na svět v pondělí odpoledne. Nejčastější jména používaná v britské windsorské dynastii jsou Edward (Eduard) a George (Jiří). Druhou variantu si nakonec královský pár skutečně zvolil. V Británii musí rodiče dítě nahlásit na matrice do 42 dní od narození, podle očekávání ale Kate a William jméno určili dřív.

ČTĚTE DÁLE:

Prvním britským panovníkem z windsorské dynastie byl Jiří V., který vládl v letech 1910 až 1936. Byl to dědeček současné královny Alžběty II. Dynastie se původně jmenovala sasko-kobursko-gothajská, Jiří V. ale tento německy znějící název nahradil názvem Windsor.

Britský deník The Guardian se podíval jen na jména mužů narozených v této dynastii, nikoli těch, kteří se do ní přiženili. Třikrát se zde vyskytuje Edward a stejný počet je i Georgů neboli Jiřích. Dvakrát byl poté zastoupen v královské dynastii Henry neboli Jindřich. Ostatní jména jako Charles, John, Michael, Peter, Philip, Richard a William se vyskytují pouze jednou.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat