25. listopadu 2018 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Mám dojem, že tu byla válka‘. Úklid francouzské Champs-Elysées po demonstraci zabere dva až tři dny

Od prvních hodin nedělního dne se do úklidu pustily bagry, čistící vozy a další... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od prvních hodin nedělního dne se do úklidu pustily bagry, čistící vozy a další... | foto: ČTK

Paříž K úklidu „nejkrásnější ulice na světě“, pařížské třídy Champs-Elysées, bude po sobotní demonstraci proti zvýšení cen pohonných hmot a ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona zapotřebí dvou až tří dnů, uvedla v neděli francouzská stanice BFMTV na svém webu. K úklidu trosek po potyčkách demonstrantů s policejními těžkooděnci byla nasazena i těžká technika.

„Krajinu po bitvě“ podle reportérů v neděli ráno lemovaly vyvrácené semafory, vrak shořelých vozidel a rozbité výlohy. Všude leží vypálené granáty se slzným plynem. Utrpěla i slavná restaurace Fouquet’s. Na stovce metrů ulice demonstranti vytrhali dlažební kostky, které pak házeli po příslušnících pořádkových silách.

Podle listu Le Parisien policie v Paříži zadržela 103 lidí; 101 z nich skončilo...
Pařížská prefektura se v bilanci sobotní demonstrace v hlavním městě nakonec...

Od prvních hodin neděle se do úklidu pustily bagry, čistící vozy a další technika. Ale podle BFMTV úklidové čety čeká dlouhá dřina, než vše dají do pořádku.

„Mám dojem, že tu byla válka,“ povzdychla si starostka pařížského osmého obvodu Jeanne d’Hauteserre v rozhlasové stanici Francie Info nad zdevastovanou třídou.

Pařížská prefektura se v bilanci sobotní demonstrace v hlavním městě nakonec dopočítala 24 zraněných, včetně pěti policistů, z nichž jeden má popálené slabiny, uvedl web BFMTV. Podle listu Le Parisien policie v Paříži zadržela 103 lidí; 101 z nich skončilo v cele.

ČTK