Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kaczynski k výročí tragédie: Mám pocit, že bratra zavraždili

Svět

  21:13
VARŠAVA/PRAHA - Plné protivládních emocí byly smuteční akce kdruhému výročí havárie polského prezidentského speciálu u Smolensku.

Jaroslaw Kaczynský, kandidát na polského prezidenta foto: Reuters

Říká se, že čas hojí všechny rány. V případě havárie polského prezidentského speciálu u Smolensku, při němž zahynulo na sto lidí včetně prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky, je tomu však spíše naopak.

ČTĚTE TAKÉ:

Tisíce lidí, kteří se sešli před prezidentským palácem ve Varšavě, žijí stále s přesvědčením, že Smolensk nebyla havárie, ale atentát na polského prezidenta a část polských elit.

Atentátem, za který slovy expremiéra Jaroslawa Kaczynského, Lechova bratra, „nese odpovědnost premiér Donald Tusk“. Právě Kaczynski, který se většinou vyhýbá kontaktu s novináři, poskytl v minulých dnech rozhovory, v nichž teorii o „atentátu“ mocně přiživoval.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Všechno ukazuje na to, že to bylo ukončeno atentátem. Já to netvrdím jednoznačně, ale je mnoho věcí, které mluví pro atentát,“ uvedl Kaczynski pro server Onet.pl. A na otázku, zda má pocit, že byl jeho bratr zavražděn, Kaczynski odpovídá: „Ano, mám pocit, že prezidenta Lecha Kaczynského zavraždili. Ale jistotu nemám,“ dodává Kaczynski.

Vrak zůstává ve Smolensku

Tragédii polského speciálu si připomněli společně i polská a ruská vládní delegace i ve Smolensku. Za ruskou stranu přiletěl spolupracovník Vladimira Putina, šéf Dumy Sergej Naryškyn, za polskou ministr kultury Bogdan Zdrojewski.

Hovořilo se i o osudu vraku letadla, který stále zůstává v Rusku. Ruská strana ale slíbila, že tento „důkaz“ bude po ukončení vyšetřování předán Polsku. To má být skončeno v „nejbližší době“.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat