19. října 2018 12:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Máme důkazy v kauze zmizení saúdského novináře, s USA jsme je ale nesdíleli, tvrdí turecký ministr

Novinář Džamal Chášakdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Džamal Chášakdží. | foto: ČTK

ISTANBUL Turecko má důkazy v kauze zmizení novináře Džamála Chášukdžího ze saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, uvedl v pátek bez dalších podrobností turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Zároveň odmítl, že by Ankara komukoli poskytla nahrávky figurující v případu. Reagoval na zprávy, že audionahrávku, údajně prokazující vraždu novináře saúdským režimem, slyšel americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který navštívil tento týden Ankaru. I ministerstvo zahraničí USA ale už dříve popřelo, že by Pompeo takovou nahrávku vyslechl.

„Turecko s nikým nesdílelo zvukový záznam. Máme důkazy a informace, až budou závěry vyšetřování, podělíme se o ně s celým světem,“ řekl v pátek turecký ministr zahraničí novinářům. Turecké úřady zatím oficiálně neuvedly, že by byl Chášukdží zavražděn, ani dosud ze zmizení oficiálně neobvinily Rijád. Nicméně turecká média s odkazem na nejmenované zdroje z turecké policie už krátce po zmizení novináře začala psát o vraždě, za níž stojí saúdský režim, který novinář žijící od loňska v USA kritizoval.

Z audionahrávky v předchozích dnech hojně citovala turecká média, podle nichž byl Chášukdží, který kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána, zavražděn 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Podle turecké policie přiletělo v den zmizení novináře, či noc předtím, do Istanbulu z Rijádu celkem 15 Saúdských Arabů, mezi nimi členové ochranky korunního prince, členové saúdskoarabské tajné služby i forenzní expert.

Turecká média v pátek napsala, že policie prozkoumala černou dodávku, kterou zachytily kamery před konzulátem v době, kdy do něj vcházel Chášukdží. Policie se zaměřuje i na další vůz, který podle kamerových záznamů v době zmizení novináře přejížděl mezi konzulátem a nedalekou rezidencí konzula. Některým z těchto vozů mohlo být podle spekulací médií převezeno Chášukdžího tělo. Jeden z vozů jel podle médií v onen den do Bělehradského lesa na předměstí Istanbulu a druhý do města Yalova za Istanbulem.

Turecká policie až tento týden prohledala saúdskoarabský konzulát i v rezidenci konzula; dříve ji saúdská strana neumožnila.

Audionahrávka pořízená z chytrých hodinek

Chášukdží navštívil konzulát své země kvůli chystané svatbě s tureckou přítelkyní už 28. září a další schůzku měl naplánovanou na 2. října. Po první návštěvě konzulátu prý svým známým řekl, že ho tam přijali vřele. Přesto před druhou schůzkou dal své přítelkyni, která čekala před budovou, telefon údajně propojený s jeho chytrými hodinkami. Právě jimi měla být podle médií pořízena ona audionahrávka.

Přítelkyni též novinář řekl, aby se obrátila na poradce tureckého prezidenta, pokud z budovy nevyjde. To snoubenka udělala asi po čtyřhodinovém čekání. Televize CNN v pátek uvedla, že poradce Yasin Aktay obratem informoval tureckou tajnou službu a volal i saúdskému velvyslanci v Ankaře. Ten mu prý řekl, že o novináři nic neví.

Turci prohledávají konzulát Saúdské Arábie, aby prošetřili zmizení novináře...
Turečtí forenzní analytici vstupují na konzulát v Istanbulu, aby prozkoumali...

Turecká tajná služba, vydávající se za letištní policii, podle CNN pár hodin po zmizení novináře prohledala na letišti v Istanbulu jedno ze dvou letadel, jimiž přiletěla skupina oněch 15 Saúdských Arabů. Druhé letadlo stihlo odletět bez kontroly.

Novinářovo zmizení vyvolalo kritiku na adresu Rijádu ze strany některých západních zemí. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek připustil, že žurnalista je zřejmě mrtvý. „Zdá se mi, že to tak je,“ odpověděl Trump na otázku novinářů, zda věří, že Chášukdží už není naživu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz