29. dubna 2016 20:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evidujeme prvního mrtvého, který se nakazil virem zika, hlásí Portoriko

Virus přenáší komár Aedes Aegypti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus přenáší komár Aedes Aegypti. | foto: Reuters

SAN JUAN Portoriko v pátek oznámilo první případ úmrtí člověka nakaženého virem zika na území Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Sedmdesátiletý muž z Portorika, ležícího v karibské oblasti, zemřel v únoru v důsledku sníženého množství krevních destiček poté, co se nakazil virem zika. Ten je nebezpečný zejména pro těhotné ženy, protože nejspíš ohrožuje vývoj mozku dětí před narozením.

Portorické ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že u zesnulého muže byly zaznamenány prvotní příznaky nákazy virem zika. Protilátky, které v reakci na nákazu začalo tělo vytvářet, pak údajně napadaly krevní destičky.

Podle zprávy amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) zemřel muž na „komplikace spojené s trombocytopenií“, což je snížené množství trombocytů (krevních destiček). Ta může být sama o sobě smrtelná. Virus zika u dospělých zřídka způsobuje smrt. CDC ale prošetřuje i tři podobná úmrtí osob nakažených zikou v Kolumbii.

Virus zika, přenášený komáry, způsobuje u nakažených obvykle jen mírné příznaky, podobné chřipce. Nebezpečný je pro vývoj lidského plodu, neboť s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.

Obrna svalstva

Virus zika, proti němuž zatím neexistuje lék, je spojován i s dalším neurologickým onemocněním - takzvaným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií ziky v Latinské Americe zaznamenaly některé země zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného onemocnění.

Epidemie viru zika postihla v posledním zhruba roce zejména Latinskou Ameriku. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či v Asii. Nejvíce případů (asi 72 tisíc) zaznamenala Brazílie a asi 35 tisíc případů se objevilo v Kolumbii.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!