9. ledna 2019 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý šéf volebního štábu Trumpa možná předával do Ruska data z volební kampaně USA

Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Manafort. | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort předal statistická data o prezidentské kampani v roce 2016 Konstantinu Kilimnikovi podezřelému z napojení na ruské tajné služby. Napsala to v úterý agentura AP, která informaci vyčetla z nedostatečně začerněných soudních dokumentů. Manafort je v USA souzen ve dvou kauzách, žádná ale z údajným ruským vměšováním do voleb v USA bezprostředně nesouvisí.

Rusko-ukrajinský podnikatel Kilimnik byl dlouholetým Manafortovým obchodním partnerem. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller už minulý týden Manaforta obvinil, že o svých stycích s ním lhal. Sám Kilimnik byl v USA loni v létě obviněn z maření spravedlnosti a ovlivňování svědků v kauzách Manafortových trestných činů. Provinění popírá.

Manafort byl loni uznán vinným z bankovních machinací a daňových podvodů a ve vězení čeká na vyhlášení rozsudku. V jiné kauze čelí obvinění z nezákonného lobbingu. Kilimnik údajně působil v Manafortově lobbistické firmě na Ukrajině, která pracovala pro někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Devětačtyřicetiletý Kilimnik se v sovětské éře podle dostupných informací živil jako překladatel pro vojenskou rozvědku GRU. Narodil se na Ukrajině, po rozpadu SSSR dostal ruské občanství. V USA je považován za možnou hlavní spojnici mezi Trumpovým volebním týmem a ruskými rozvědkami.

Má údajně vážné zdravotní potíže a občas je odkázán na vozík

S odvoláním na sdělení Manafortových obhájců zveřejnila v úterý AP také informaci, že má bývalý šéf volebního štábu Trumpa vážné zdravotní potíže a občas je odkázán na invalidní vozík. 

Bývalý poradce někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče podle AP trpí úzkostí a depresemi. Na vozíku se čas od času pohybuje kvůli potížím souvisejícím s pokročilou dnou. Obhájci podle agentury naznačují, že jeho stav může souviset s dlouhými výslechy, kterým ho podrobili vyšetřovatelé. Vstávat prý musel před rozedněním a celý den byl nucen odpovídat na otázky. To negativně ovlivnilo stav jeho mysli a paměti.

Loni v srpnu Manaforta porota uznala vinným v deseti z 18 bodů obžaloby z defraudací a daňových podvodů. V druhém procesu se zodpovídal ze zamlčení lobbistických aktivit ve prospěch exprezidenta Janukovyče. Žádný z případů nesouvisí s Trumpovou volební kampaní.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz