Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manafort si odpyká 6 let ve vězení za spiknutí. Část trestu poběží souběžně s trestem v jiné kauze

Svět

  17:34aktualizováno  21:36
WASHINGTON - Washingtonský federální soud ve středu vyměřil bývalému šéfovi volebního štábu Donalda Trumpa Paulu Manafortovi trest vězení v délce šesti let a jednoho měsíce za spiknutí. Část výkonu trestu bude souběžná s trestem v jiné kauze, takže ve skutečnosti si Manafort ze středečního verdiktu odpyká asi 3,5 roku a dohromady má za mřížemi strávit 7,5 roku. Trump ve středu řekl, že zatím neuvažoval o jeho omilostnění.

Paul Manafort. foto: ČTK

Ve středu byl navíc lobbista obviněn z dalších činů. Velká porota v New Yorku proti němu vznesla obvinění z hypotečního podvodu a dalších trestných činů, oznámil newyorský prokurátor Cyrus Vance.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová ve středu ve zdůvodnění rozsudku konstatovala, že Manafort není „ani veřejným nepřítelem číslo jedna, ani obětí“.

Manafort dostal skoro čtyři roky vězení za finanční podvody

Manafort se před vynesením rozsudku u soudu omluvil za konspirační trestné činy, z nichž ho usvědčil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. „Lituji, čeho jsem se dopustil, a všech aktivit, kvůli kterým tady dnes jsme,“ řekl Manafort.

„Říci ‚lituji, že jsem se nechal chytit‘ není podnětné ospravedlnění pro slitování,“ řekla Jacksonová Manafortovi, který byl do soudní síně přivezen na kolečkovém křesle kvůli údajné dně.

Manafort byl ve středu odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. Z činů ho usvědčil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Manafort se k nim přiznal v září na základě dohody s Muellerem.

‚Poslat ho do vězení bylo zbytečné‘

Soudkyně ve středu řekla, že 30 měsíců (2,5 roku) ze středečního trestu poběží souběžně s výkonem trestu z jiného procesu, v němž byl minulý čtvrtek odsouzen ke třem rokům a 11 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Dohromady tak odsouzený stráví ve vězení 7,5 roku za činy, z nichž byl usvědčen Muellerovým týmem. Už předchozí trest byl nečekaně mírný. Hrozilo mu až 24 let za mřížemi. Ve středu hrozil republikánskému politickému poradci až desetiletý trest.

Prezident Trump ve středu řekl, že zatím neuvažoval o udělení milosti Manafortovi. „Zatím jsem na to ani nepomyslel. Zkrátka to není něco, nad čím teď přemýšlím,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě. „Paula Manaforta je mi líto, to vám mohu říci,“ dodal americký prezident. O možné prezidentské milosti se spekulovalo v médiích.

Zvrat ve vyšetřování. Exšéf Trumpovy kampaně Manafort podle Muellera lhal FBI, porušil dohodu

Manafortův právník Kevin Downing ve středu řekl, že nebylo nutné, aby soudkyně poslala jeho mandanta do vězení. „Bylo to nepřátelské a bylo to naprosto zbytečné,“ poznamenal Downing.

Žádný z Manafortových dosud řešených případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

Krátce po středečním rozsudku manhattanský okresní prokurátor oznámil, že proti Manafortovi byla vznesena další obvinění včetně hypotečního podvodu. Podvodným způsobem údajně získal půjčky ve výši milionů dolarů.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat