2. listopadu 2017 19:56, aktualizováno  20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie si kauzu přikrášlila, tvrdí Trumpův poradce. Zůstane v domácím vězení

Paul Manafort. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Manafort. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort ve čtvrtek před soudem ve Washingtonu zpochybnil sílu argumentů, na jejichž základě ho policie obvinila z 12 vážných trestných činů. Napsala to agentura AP. Kauzu, kterou soudcům předal zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, prý policie „přikrášlila“.

Soud Manafortovo tvrzení nevzal v úvahu a rozhodl, že on i spoluobviněný Rick Gates zůstávají v domácím vězení.

Manafort působil několik let jako poradce proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl svržen při převratu v roce 2014. Za své služby Manafort inkasoval milionové odměny, které podle obvinění zamlčel před daňovými úředníky a kryl je pomocí převodů v zahraničních bankách. Svou lobbistickou činnost ve prospěch Kyjeva navíc v USA neohlásil úřadům, jak to vyžaduje zákon.

Celkem byl obviněn z dvanácti trestných činů: klamání daňových a justičních úřadů, spiknutí proti státu, praní špinavých peněz, daňových úniků, působení ve prospěch cizího státu bez registrace a sedmi případů zatajování účtů v zahraničních bankách.

Oba obvinění podle soudu zůstanou navzdory výhradám obhájců v domácím vězení. Podmínky kauce, stanovené předběžně na deset milionů dolarů (220 milionů korun) pro Manaforta a pět milionů dolarů pro Gatese, zůstávají podle soudu v platnosti. Rozhodnuto by o nich mohlo být s konečnou platností v pondělí, kdy možná padne i rozhodnutí o datu hlavního líčení. Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová podle agentury AP naznačila, že by mohlo začít v dubnu.

Manafortovi hrozí 80 let vězení

Soud varoval obviněné, aby o svém případu na veřejnosti nehovořili. „Je to trestní kauza, nikoli reklamní kampaň,“ řekla předsedkyně soudu.

Obhajoba ve čtvrtek vylíčila Manaforta jako „úspěšného mezinárodního politického konzultanta“, který se vzhledem ke svým aktivitám ve prospěch zahraničních politických stran logicky zapojil do mezinárodních finančních transakcí. Ničeho špatného se prý nedopustil a nebezpečí jeho útěku do zahraničí nehrozí. Skutečnost, že byl vlastníkem tří amerických pasů, podle obhájců neodporuje americkým zákonům.

Američtí novináři zachytili Manaforta v autě.
Paul Manafort

Podle Manafortových advokátů je obvinění z finančních machinací nesmyslné, protože veškeré transakce vedené přes zahraniční banky operovaly s legálně nabytými částkami. Svůj majetek se prý obviněný nikdy nesnažil skrývat.

Obvinění ze stejných zločinů čelí i Manafortův dlouholetý obchodní a politický spolupracovník Rick Gates. V případě, že soud rozhodne o jejich vině, hrozí Manafortovi trest 80 let a Gatesovi 70 let vězení.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz