2. září 2013 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mandela zemřel, šokoval svět Bush starší smutečním e-mailem

George Bush starší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush starší. | foto: Reuters

George Bush starší předčasně pohřbil těžce nemocného Nelsona Mandelu. Bývalý americký prezident rozeslal kondolenční email nazvaný "Prohlášení prezidenta George H. W. Bushe ke smrti Nelsona Mandely". Brzy vyšlo najevo, že se spletl a Mandela stále žije, mezitím však exprezidentův omyl stihlo přebrat americké zpravodajství včetně CNN.

"S manželkou Barbarou truchlíme nad skonem jednoho z největších zastánců svobody, jehož jsem měl tu čest znát," napsal v sobotu devětaosmdesátiletý Bush. "Byl to muž nezměrné morální odvahy, který ve své zemi dokázal změnit tok historie. Barbara i já jsme prezidenta Mandelu nesmírně respektovali a zasíláme kondolenci jak jeho rodině, tak krajanům," cituje amerického exprezidenta list The Daily Telegraph.

ČTĚTE TAKÉ:

Bushova informace o Mandelově smrti vyvolala zděšení na sociálních sítích, jako hlavní zprávu ji publikovala americká CNN. Zodpovědnost za trapný omyl na sebe vzal Bushův tiskový mluvčí Jim McGrath, který se omluvil a vysvětlil, že k vyjádření vedla jeho nesprávná interpretace informací poskytnutých deníkem The Washington Post.

"Nemáme k dispozici žádné nezávislé ověření událostí v Jižní Africe," přiznal McGarth. "Moje hloupá chyba. Všem se omlouvám," dodal.

Mandela byl propuštěn z nemocnice, jeho stav zůstává kritický

Pětadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela byl hospitalizován 8. června kvůli plicní infekci. Na konci června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí. V neděli byl propuštěn z nemocnice do domácího ošetřování, jeho stav je však nadále kritický. Jihoafrická média naznačila, že tento krok byl zřejmě přijat, aby bylo exprezidentovi umožněno skonat v kruhu svých blízkých.

Doma bude Mandelovi podle Zumovy kanceláře zajištěna stejná úroveň ošetřování jako na jednotce intenzivní péče v nemocnici. Starat by se o něj měli i stejní lékaři, napsala v pondělí agentura AP. Pokud si to jeho zdravotní stav bude žádat, má se Mandela zase do nemocnice vrátit.

Muž se modlí za život Nelsona Mandely

Muž se modlí za život Nelsona Mandely

"Lze doufat, že (Mandela) bude moci strávit své poslední dny doma, obklopen rodinou a lidmi, které miluje," napsal jihoafrický list Sunday Times.

Mandelovi příbuzní přivítali Mandelův příchod domů s radostí. "Je to pro nás příležitost k oslavě, že je konečně zpátky doma," prohlásil podle zpravodajského serveru BBC News exprezidentův vnuk Mandla Mandela.

Podle BBC News byl Mandela propuštěn do domácí péče pravděpodobně na přání rodiny a nelze to považovat za známku výrazného zlepšení zdravotního stavu pacienta. Optimistický je ale přinejmenším fakt, že lékaři shledali Mandelu schopným 55kilometrové cesty sanitkou, což jistě z jejich strany nebylo snadné rozhodnutí, napsal server BBC News.

Mandela je na celém světě uctíván jako vůdce boje proti nadvládě bělošské menšiny v Jihoafrické republice. Jeho vítězství ve volbách z roku 1994 znamenalo v této zemi konec režimu apartheidu. Současné plicní problémy nositele Nobelovy ceny za mír, který byl za své protirasistické postoje bývalým režimem 27 let vězněn, patrně souvisí s tuberkulózou, kterou prodělal během svého pobytu v káznici.

mslMagdalena Slezáková, ČTK