12. května 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Súdánka ubodala manžela při znásilnění. Rodina ji za to odsoudila k smrti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Súdánské ženy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Súdánské ženy (ilustrační snímek) | foto: Jan Turek, HedvabnaStezka.cz

CHARTÚM/PRAHA Soud v súdánském městě Ummdurmán ve čtvrtek vynesl trest smrti oběšením pro devatenáctiletou dívku Nouru Hussejnovou za vraždu jejího manžela. Nyní běží 15denní lhůta pro odvolání. Organizace dohlížející na dodržování lidských práv se pokoušejí verdikt zvrátit a již vyzvaly prezidenta Umara al-Bašíra k přehodnocení rozsudku.

Hussejnová se odmítla podřídit předem dojednanému sňatku. V­ době, kdy jí bylo teprve šestnáct let, ji rodina proti její vůli provdala za bratrance. Mladá nevěsta ale svazek odmítla, protože podle svých vlastních slov chtěla dokončit školní docházku a stát se učitelkou. 

Po tři roky se ukrývala u příbuzných a ke své rodině v súdánské metropoli Chartúmu se vrátila teprve v dubnu tohoto roku. Její otec měl ještě předtím Hussejnovou ujistit, že od sňatku mezitím obě strany odstoupily.

To však nebyla pravda a Hussejnová po návratu domů odmítla pohlavní styk se svým novomanželem. Ten ji o šest dní později, údajně za aktivní pomoci několika svých příbuzných, znásilnil. Při dalším pokusu o znásilnění následující den se dívka bránila nožem a svého manžela ubodala. Její rodina ji poté vydala policii.

Podle islámského práva, které se v Súdánu uplatňuje, mohou příbuzní oběti v podobných případech žádat buď finanční odškodnění, či smrt pro vraha. Rodina usmrceného manžela odškodnění odmítla a trvala na absolutním trestu.

Podle organizace Amnesty International, hájící lidská práva po celém světě, je Hussejnová „sama obětí špatného systému, který podporuje dětské sňatky a­ znásilňování“.

Súdán je převážně muslimskou zemí, která má jen omezené styky se světem. Dívky se tam mohou provdávat již od věku deseti let, zpravidla jde o předem dohodnuté sňatky. Trest smrti umožňuje v­ Súdánu aplikace přísného islámského práva šaríja; vedle vraždy může být uložen například za cizoložství či prostituci. V porovnání s jinými zeměmi se vykonává relativně zřídka, v poslední době se podle odhadů jednalo o desítky případů ročně.

VÍT ŠTĚPÁNEK
  • 4Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.