1. ledna 2012 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Manžel nutil Afghánku k prostituci. Téměř ji zabil

Sahar Gulová zůstane v kábulské nemocnici nejméně měsíc.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sahar Gulová zůstane v kábulské nemocnici nejméně měsíc. | foto: Reuters

KÁBUL Jeden z nejhorších případů násilí proti afghánským ženám se odehrál na severu této středoasijské země. Tamní lékaři zachránili teprve patnáctiletou dívku, kterou manžel a jeho rodina brutálně mučili, zavírali na záchodě a týrali hladem za to, že odmítla provozovat prostituci.

Sahar Gulová byla provdána za třicetiletého muže před sedmi měsíci, když jí bylo jen čtrnáct let. Na policii se obrátili její rodiče, kteří o dceři několik měsíců neslyšeli, ani ji neměli šanci vidět. Když policisté dívku našli, byla v kritickém stavu. Příbuzné jejího manžela jí strhaly nehty a vytrhaly vlasy a věznily ji na toaletě s jídlem a vodou stačící sotva na přežití.

Drželi ji na toaletě
"Manželova rodina se ji snažila přinutit k prostituci, aby jim vydělávala peníze," řekla agentuře Reuters Rahima Zarifiová z úřadu pro ženské otázky provincie Baghlán. Sahar má stále tělo plné škrábanců a podlitin, a jedno oko nateklé tak, že na něj nevidí. Léčí se ve vládní nemocnici v Kábulu, odkud ji možná pošlou do Indie, uvedli ošetřující lékaři.

"Tohle je jeden z nejhorších případů násilí proti afghánským ženám," řekla novinářům ministryně zdravotnictví Suraja Dalílová, která Sahar v sobotu navštívila v nemocnici.

Sahar Gulovou v nemocnici navštívila i ministryně zdravotnictví Suraya Dalilová (uprostřed).

Sahar Gulovou v nemocnici navštívila i ministryně zdravotnictví Suraja Dalilová (uprostřed).

Policista, který v Baghlánu pomáhal dívku zachránit, uvedl, že její tchyně a švagrová byly zadrženy. Manžel a tchán ale utekli. Policie po nich údajně pátrá.

Navzdory pokroku v dodržování práv žen od pádu režimu hnutí Taliban před deseti lety stále Afghánkám hrozí únosy, znásilnění, nucené manželství i to, že s nimi bude zacházeno jako s "věcí", s níž je možné obchodovat.

Vzepřít se ale s sebou nese také svá rizika - útěkem od násilnického manžela se například žena může dopustit "morálního přečinu", za který může skončit ve vězení. A za mřížemi se mohou ocitnout i oběti znásilnění, protože nemanželský sex - byť na ženě vynucený - je považován za nevěru, která je dalším "morálním přečinem".