Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bělorusku houstne atmosféra. Šla jsem jen s přáteli na pivo, tvrdí Češka zadržená v Minsku

Veronika Kiruščanka Boxanová, Češka žijící v Minsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Kiruščanka Boxanová, Češka žijící v Minsku. | foto: Archiv Veroniky Kiruščanka Boxanové

Praha/Minsk „V pátek večer jsem byla doslova unesena na ulici v Minsku. Používám slovo únos, protože zadržení má i v Bělorusku zákonem daná pravidla,“ uvedla v neděli večer Veronika Kiruščanka na svém facebookovém profilu. Údajný únos má podle ní spojitost s aktuálním politickým děním v zemi a vrcholícími prezidentskými volbami.

Události v Minsku

  • Ve čtvrtek úřady zadržely nejvážnějšího Lukašenkova oponenta Babaryku, který byl šéfem běloruské odnože ruské banky Gazprombank. Kanceláře Belgazprombank byly tento měsíc prohledány a zadrženo bylo dohromady 15 jejích zaměstnanců.
  • Následně ve večerních hodinách policie v Minsku zatýkala na demonstraci na jeho podporu.
  • Svjatlana Cichanouská, prezidentská kandidátka, vylíčila, že jí v anonymním telefonátu vyhrožovali, že jí odeberou děti, pokud se nevzdá účasti ve volbách.
    Zdroj: ČTK

V neděli večer Veronika Kiruščanka zveřejnila na Facebooku příspěvek o údajném únosu během její návštěvy běloruského Minsku. S manželem, rozeným Bělorusem tam odcestovala, aby se zúčastnila pohřbu. Podle vlastních slov šla právě s přáteli z restaurace, když v blízkosti zastavilo auto a několik mužů ji bez vysvětlení zadrželo. 

„Přibližně hodinu jsme společně s ještě asi 20 lidmi stáli venku čelem ke stěně s rukami za zády, někteří v želízkách,“ uvedla na svém facebookovém profilu. Po převozu na pobočku Ministerstva vnitra a několikahodinovém výslechu byla propuštěna. 

Lidovky.cz: Během zadržení jste se pohybovala v místech, kde se zrovna konala demonstrace. Nemůže mít vaše zadržení spojitost s tím, že jste v rukou držela chrpy, běloruské národní květiny a zároveň byla v centru, kde nepokoje probíhaly?
Tam, kde jsem se nacházela já, žádné demonstrace nebyly. Demonstrace, jaké si představují pod tímto pojmem Češi, jsou v Bělorusku zakázány. Lidé na Džeržinského náměstí stáli v hloučcích po dvou nebo třech lidech, maximálně si dovolili tleskat. 

K nim jsme my ale vůbec nepatřili. Společně s přáteli jsme šli z italské restaurace po hlavní ulici, abychom potkali čtvrtou kamarádku. Spojení chrpy a místa, kde probíhaly tyto události, určitě mohlo mít dopad na to, že zatkli právě mě. Myslím ale, že největší chybou bylo, že jsem se na chvíli odpojila od naší skupinky, abych si vyfotila psa, který šel kousek od nás. V tu chvíli mě muži odchytili a nastrkali do auta.

Lidovky.cz: Věděla jste, jaká je v Bělorusku situace, než jste tam vycestovala?
Samozřejmě, že ano. Můj manžel je Bělorus a situaci doma často probíráme. Přeci jen zde máme polovinu rodiny a mnoho přátel. Situace, která v rodné zemi mého manžela nastala, se mě velmi dotýká.

Lidovky.cz: Existuje tedy nějaká konkrétní věc, kterou si před zadržením odůvodňujete?
Nabízí se několik možností, první může být skutečně to, že jsem držela chrpu, přestože to sama nepovažuji za legitimní důvod zadržení. Je známo, že jsou zatýkáni lidé, kteří na ulici chodí s běloruskou vlajkou, protože je to považováno za znak opozice. Nevím ale o případu, kdy by byl zatčen někdo za držení chrpy. Druhou variantou, ke které se já přikláním, je, že se režim snaží lidi zastrašit. Já jsem ale do Běloruska nepřijela protestovat, přijela jsem na pohřeb babičky mého manžela.

Lidovky.cz: Předcházela zadržení kontrola dokladů?
Ne, nic takového. Jakmile mě zatkli, zeptala jsem se za co. Když mi odmítli odpovědět, řekla jsem, že chci kontaktovat české velvyslanectví, jelikož jsem občanka České republiky. Bylo vidět, že jsou překvapeni. Až tehdy mě vyzvali k předložení dokladů, kde se ujistili, že nelžu a jsem skutečně Češka.

Lidovky.cz: Po zadržení jste uvedla, že se vás na místě vyskytovalo zhruba dvacet. Zjistila jste, kdo další byl mezi zadrženými?
Mluvit jsme měli vysloveně zakázáno. Někteří zatčení však u sebe neměli doklady. Tito lidé říkali nahlas svá data narození a zaměstnání. Tak jsem zjistila, že se jedná o lidi mezi dvaceti až třiceti lety. Profese, které jmenovali, byli architekti, inženýři nebo třeba programátoři. Ani jeden nebyl novinář.

Lidovky.cz: Probíhala během zatčení nějaká filtrace sebraných lidí?
Nevím na základě čeho, ale ano, filtrace probíhala. Brali si nás po jednom dovnitř do budovy, kde většina strávila zhruba půlhodinu. Někteří odešli úplně pryč, čekali za rohem budovy nebo se nevraceli vůbec. Po propuštění jsem zjistila, že někteří museli na místě zůstat až do rána, kdy proběhl soud. Ten končil vysokou pokutou nebo patnáctidenním vězením.

Lidovky.cz: Váš manžel byl jediný, koho jste mohla kontaktovat. Jaká byla jeho reakce, když jste ho o zatčení informovala?
Nejdřív mi vůbec nevěřil, snažila jsem se mluvit opravdu klidně. Řekla jsem mu, že mě zatkli a ať zavolá na velvyslanectví, víc jsem nestihla. Celý hovor mohl trvat sotva tři vteřiny. Myslel si prý, že si dělám srandu. Vždyť jsem šla jen s kamarádkami na pivo. Skutečně to začal řešit, až když mu jedna z kamarádek zavolala, že mě opravdu sebrali.

Lidovky.cz: Plánujete se do Běloruska vrátit?
Dlouhodobě určitě ne. S manželem oba pracujeme v Brně a práci máme rádi. Tohle ale určitě není důvod, proč bychom se už do Běloruska nikdy neměli vrátit. Máme tady rodinu, přátele. A já mám navíc Bělorusko moc ráda. Ne ten režim, který tu teď panuje, ale země jako taková mi přirostla k srdci.

Lidovky.cz: Páteční události se dostaly do povědomí široké veřejnosti jako den, kdy byly zatčeny stovky lidí. Jaká reakce ze strany veřejnosti na tyto události nastala?
Nespokojenost s režimem u běžných Bělorusů roste s každým dnem. Touha něco změnit je každý den silnější. To, co se stalo mně, se stalo desítkám dalších lidí. Našeho známého z Běloruska sebrali při projížďce na kole. Režim se snaží zastrašovat, ale v tuhle chvíli už mu to ovoce nepřináší. Lidé jsou neuvěřitelně naštvaní a tyhle události v nich tyto emoce jen prohlubují.

Lidovky.cz: Hodláte páteční události dále řešit, ať už s českými, nebo běloruskými úřady?
Ve středu mám schůzku na českém velvyslanectví. Konkrétní kroky pravděpodobně dohodneme právě ve středu. Ráda bych událost řešila dál, nejen kvůli sobě. Mně se vlastně nic nestalo, sedím tu teď a mluvím s vámi, ale cítím zodpovědnost vůči Bělorusku a lidem v něm. Bylo by vhodné, aby k situaci zaujala Česká republika konkrétní stanovisko.

Na přehlídku v Minsku se kromě tisíců vojáků dostavil i početný dav diváků.
Veronika Kiruščanka Boxanová, Češka žijící v Minsku.

Lidovky.cz: Myslíte si tedy, že za těchto okolností Lukašenko opět hladce zvítězí v prezidentských volbách?
Běloruské volby nejsou poctivé a to, že má Lukašenko sympatie u šesti procent Bělorusů, neznamená, že volby nevyhraje. Nicméně naštvání všech obyvatel ani tak nezmizí. Lidé, kteří se dřív nezajímali o politiku, mají svůj názor a i oni jsou proti tomu, aby byl dalších pět let prezidentem.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...