Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nejhloupější věc v životě.‘ Manželé seděli v autě, voda jim sahala pod ramena a čekali na zázrak

Majitelé prohlížejí zničený majetek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitelé prohlížejí zničený majetek. | foto: Reuters

PORT ARANSAS Stěny dvoupatrového plážového domu se třásly, podlahu v ložnici prorazil strom a nástěnné hodiny a obrazy padaly na zem. Voda se začala valit okolo domu. Ve chvíli, kdy se voda hrnula dovnitř, 61letý Bill a Paulette Rodgersovi věděli, že udělali chybu, když zůstali doma.

„Seber psy,“ zakřičel Bill. „Rychle. Musíme jít – a to hned.“ Jejich příběh přinesl texaský deník The Dallas Morning News.

Bill se po celý život živil jako mechanik. V pátek zatloukl okna a Paulette dojela pro potraviny do místního obchodu. Připravovali se na hurikán druhé kategorie z pěti. Díky generátoru strávili večer sledováním televizních zpráv a viděli, jak lidé prchají z pobřeží.

Fotogalerie škod způsobených hurikánem Harvey:

Opuštěné zničené auto poblíž Port Lavaca.
Auto na zaplavené silnici.

Zamítli návrhy dvou dospělých dětí Misty a Willa, kteří je prosili, aby se rovněž evakuovali se stovkami svých sousedů. Přečkali již horší bouře a věřili, že k evakuaci nemusí dojít. Předpověď meteorologů se ale změnila (hurikán zasáhl pevninu na stupni 4) a ve chvíli, kdy začali i oni pochybovat, evakuace už nebyla možná.

Nejsilnější bouře za posledních 12 let

Americký Texas zasáhl v pátek místního času (v sobotu kolem 05:00 SEČ) hurikán Harvey, nejsilnější bouře za 12 let. Rychlost větru nad mexickým zálivem dosahovala až 200 kilometrů v hodině, v sobotu ale nad pevninou zeslábl a změnil se v tropickou bouři. Během noci ze soboty na neděli místní úřady informovaly o dvou úmrtích a 14 zraněných osobách. V příštích několika dnech byla ale bouře mohla způsobit silné záplavy. ČTĚTE ZDE:

Když začala do domu téct voda, rozhodli se manželé, že se schovají v autě v garáži. Paulette sebrala čtyři psy a všichni se napasovali do červeného Fordu Focus. Jenže i tam je dostihl vodní živel, který s sebou z Mexického zálivu přinesl hurikán Harvey.

Ještě před zřícením telekomunikační věže stihli kontaktovat syna Willa. Ten později novinám The Dallas Morning News oznámil, že s nimi hovořil, když byli v autě a žertovali o tom, jak je vítr silný. „Takoví prostě oni jsou,“ popsal Will Rodgers.

Jak voda tekla do automobilu, rozhodli se manželé přemístit do vyššího a silnějšího bílého nákladního auta Fordu F-250 Super Duty.

Bill se chtěl nákladním autem dostat na příjezdovou cestu k sousedově domu. Snažil se proplout vodou, která zaplavovala jejich dům. Zahnul za roh, ale nemohl dál. Tři čluny, které byly stále připoutané k jejich přívěsu, mu v silném proudu zablokovaly cestu. Volantem nešlo otočit.

Do vozidla se začala drát voda. Paulette položila dva nejmenší psy na palubní desku a dva větší zůstali na zadních sedadlech. Když Bill otevřel dveře, aby se podíval, jestli by mohl cestu uvolnit, uklouzl a držel se za dveře auta. Paulette se pro něj natáhla a zachránila ho. „Jestli dnes umřeš, tak já půjdu s tebou,“ připomněla mu manželka, kterou si vzal před 40 lety.

Vyčerpaní a mokří seděli v autě a modlili se. Voda vystoupala až k palubní desce, což bylo asi metr a půl nad vozovkou. Paulette ve snaze udržet optimismus mluvila o budoucnosti, Bill neustále opakoval, že to byla „ta nejhloupější věc, jakou kdy udělal,“ jak později vyprávěl novinářům.

Seděli ve vodě, která jim sahala pod ramena, a vyčerpáním podřimovali. Nákladní auto již voda trochu nadnášela.

Za úsvitu konečně voda ustoupila a manželé Rodgersovi mohli vystoupit z auta. Okolí bylo zdemolované, jako kdyby se ocitli v cizí čtvrti. Jejich plážový domek zmizel. Stěny byly pryč, na místě zbyly jen trosky. Dva traktory a generátor byly také pryč. Majetkové škody v sousedství u Port Aransas byly značné. Nikdo ale nezemřel, napsal americký deník.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...