Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Manželka amerického atašé za volantem zabila mladíka, trestu unikla díky diplomatické imunitě. Nyní opět řídí

Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Dunn a Charlotte Charlesová, rodiče zesnulého Harryho Dunna. | foto: Reuters

NEW YORK/LONDÝN Manželka bývalého amerického atašé ve Velké Británii Anne Sacoolasová, která při srpnové autonehodě zavinila smrt devatenáctiletého Harryho Dunna, se vrátila za volant. Natočila ji při tom britská televize ITV. Rodina zesnulého mladíka uvedla, že je zděšena tím, že žena vede nadále normální život, zatímco jednání o jejím vydání do Velké Británie stojí na místě.

Okolo incidentu se začátkem září rozhořel diplomatický konflikt mezi Spojenými státy a Velkou Británií. Britská vláda podala 5. září žádost o zrušení imunity do rukou amerického velvyslance v Londýně, ale ten ji osm dní poté zamítl. Sacoolasová údajně zprvu s policisty spolupracovala, později však využila své diplomatické imunity a odjela do USA.

Na záběrech ITV sedí Sacoolasová za volantem rodinného značky Subaru s jedním ze svých dětí. Na otázky reportérů britské televize odmítla odpovědět a rychle odjela. 

Charlotte Charlesová po zhlédnutí záběrů uvedla, že ji velice znepokojuje pohled na Sacoolasovou za volantem. „Očividně se vrátila ke svému normálnímu životu, normálně řídí a vozí děti do školy. Dům má vánočně vyzdobený a předstírá, jako by se nic nestalo,“ uvedla Charlesová. „Přitom nám úplně rozvrátila život,“ dodala. 

Charlesová pobývá v současné době v USA spolu s nevlastním otcem Harryho Brucem Charlesem a biologickým otcem Timem Dunnem ve snaze zatlačit na americké úřady. Jejich snahou je vydání Sacoolasové do Velké Británie, kde by měla zamířit před soud. Diplomatická imunita už byla manželce bývalého atašé zrušena, přesto se zdá, že případ uvázl na mrtvém bodě. 

Rodiče mladíka v říjnu přijal i americký prezident Donald Trump. Ten rodině vyjádřil pochopení a přislíbil, že se na případ znovu podívá, zároveň ale prohlásil, že postoj Spojených států se nezměnil a Sacoolasová se do Británie nevrátí. Zastání naopak našli už dříve u britského premiéra Borise Johnsona. Ten v rozhovoru pro BBC řekl, že se britské rodiny zastane na mezinárodní úrovni.

„Nemyslím, že by se diplomatická imunita měla vztahovat na tyto případy,“ uvedl Johnson. „A doufám, že se Anne Scoolasová vrátí a zapojí se do právního procesu této země,“ dodal předseda vlády s tím, že celou záležitost bude řešit „osobně s Bílým domem“.

Trump poté uvedl, že s Johnsonem skutečně na dané téma hovořil. „Chápu, že jsou Britové naštvaní a upřímně si myslím, že mnoho Američanů je na jejich straně, což jsem také Borisovi řekl,“ vysvětlil s tím, že se ale jedná o delikátní diplomatický problém, který je třeba řešit opatrně.

Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump.

Podle amerického prezidenta se může stát, že si člověk nezvykne na jiný systém řízení. Prý se to stalo i jemu samotnému. Se Sacoolasovou se prý osobně setká a bude s ní o věci jednat. Celý incident opakovaně označil za „hroznou nehodu“.

Mluvčí rodiny zesnulého mladíka Radd Seiger pro The Guardian uvedl, že je rodina naprosto zničená. „Mají pocit (rodiče Harryho Dunna), že z nich americký systém dělá hlupáky a myslí si, že jsou naivní a tupí, když věří ve spravedlnost,“ popsal situaci Seiger. „Všichni se je snažíme podpořit, ale upřímně nedokážou pochopit, proč je žena, která jejich synovi vzala život, pořád na svobodě. Jak je možné, že mohla jednoduše vymazat celou tu událost ze svého života?“

Britské Nejvyšší královské zastupitelství (CPS) má k dispozici kompletní složku k případu poté, co policie v USA Sacoolasovou vyzpovídala. Státní zástupkyně Janine Smithová uvedla, že se s rodinou zesnulého mladíka setká, až bude učiněno rozhodnutí. Podle Harryho matky by však CPS mělo na vydání Sacoolasové mnohem více tlačit.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...