Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Manželka bin Ládina: Žili jsme v Pákistánu 7 let

Svět

  18:05
WASHINGTON - Z materiálů nalezených v objektu, kde se ukrýval a byl zabit šéf Al Kajdy Usáma bin Ládin, vyplývá, že zakladatel teroristické sítě hrál významnou roli při plánování a řízení útoků Al Kajdy a jejích odnoží v Jemenu a Somálsku. V pátek to podle agentury AP uvedli nejmenovaní američtí činitelé.

Dům, ve kterém byl dopaden a zabit Usáma bin Ládin foto: Reuters

Data získaná v bin Ládinově posledním úkrytu v pákistánském Abbottábádu prý posilují domněnky, že šéf Al Kajdy se na řízení operací a bojovníků organizace podílel víc, než se v posledních deseti letech občas myslelo.

Podle nejmenovaného zdroje z oblasti obrany byla bin Ládinovou hlavní prioritou bezpečnost. Byl prý také velmi aktivní, pokud šlo o strategické vedení odnoží a buněk v Jemenu a Somálsku.

Vedle bin Ládina byli v domě v Abbottábádu zabiti další čtyři lidé. Několik dalších zásah amerického zvláštního komanda ze začátku týdne přežilo a v současnosti je vyslýchá pákistánská armáda.

Pákistán o bin Ládinovi musel vědět

Z výpovědi jedné z bin Ládinových manželek podle pákistánského bezpečnostního činitele vyplynulo, že teroristický vůdce žil možná v Pákistánu více než sedm let.

Vdova po bin Ládinovi sdělila, že její manžel žil téměř dva a půl roku ve vesnici Čak Šáh Muhammad poblíž Abbottábádu, než se na konci roku 2005 přestěhoval do tohoto města vzdáleného jen několik desítek kilometrů od Islámábádu.

Průběh operace

Někteří američtí politici i média soudí, že pákistánská rozvědka (ISI) o dlouhém pobytu bin Ládina v zemi musela vědět. Spojené státy proto údajně po Pákistánu požadovaly jména některých vysoce postavených členů ISI, aby zjistily, zda s bin Ládinem nebo jeho lidmi byli v kontaktu.

Tyto informace zveřejněné deníkem The New York Times ale podle agentury Reuters jeden z pákistánských bezpečnostních činitelů popřel.

Vyznamenání pro mariňáky

Americké komando v objektu, v němž se hledaný terorista skrýval, zabavilo počítače, disky DVD a písemné dokumenty. Podle amerických činitelů by některé nahrávky z domu v Abbottábádu mohly být zveřejněny ještě dnes. Měly by přiblížit každodenní život bin Ládina v jeho pákistánské skrýši.

Se členy speciálního komanda, které nejhledanějšího teroristu zabilo, se v pátek setkal americký prezident Barack Obama. Misi označil za jednu z největších operací v dějinách USA.

Čtěte také

"Byla to pro mě příležitost jménem Američanů a lidí na celém světě říct ´dobře provedená práce´," prohlásil Obama podle zpravodajského serveru BBC na základně Fort Campbell ve státu Kentucky před asi 2000 vojáky, poté co se soukromě setkal s účastníky akce - oddílem amerického námořnictva SEALS a obsluhou vrtulníků - a udělil jim prezidentské vyznamenání.

Se členy speciálního týmu se podle mluvčího Pentagonu o den dřív setkal také americký ministr obrany Robert Gates.

Autoři: ,