• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Nemůžete vybudovat silný stát, když sníte o otočení kola dějin zpět, říká Marat...

Nemůžete vybudovat silný stát, když sníte o otočení kola dějin zpět, říká Marat Gelman v narážce na Vladimira Putina | foto: Profimedia.cz

Premium

Rozhovor

Jak uvažuje Putin? Je to člověk 19. století, říká muž, který se podílel na jeho vzestupu

Válka na Ukrajině
  •   5:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč
Vlivný politický konzultant, známý galerista a od nedávna zahraniční agent Marat Gelman byl přímo u toho, když Vladimir Putin před dvaadvaceti roky usedl na kremelský trůn. A do jisté míry mu na něj pomohl. Think tank, v němž Gelman působil, udělal z neznámého důstojníka tajné služby oblíbeného kandidáta ruských voličů.

Nyní Gelman žije v zahraničí, v Černé Hoře. Ruský režim ho však dohnal i v cizině, loni 30. prosince byl označen za zahraničního agenta. Na černý seznam byl zapsán společně s členkami punkové skupiny Pussy Riot a populárním publicistou Viktorem Šenderovičem. Sám otevřeně přiznává, že to nečekal.

Lidovky.cz: Nepřipadá vám to, co se nyní odehrává v Rusku, jako absurdní divadlo? Mám na mysli útok na Ukrajinu, cenzuru, cejchování zahraničním agentem, kterému jste neunikl ani vy...
Pokud by v tom všem nebyla logika, dalo by se říct, že je to absurdní. Ale bohužel, jasná logika v krocích Kremlu existuje.

Nepodařilo se nám předpovědět ruský útok na Ukrajinu nikoliv proto, že je to absurdní rozhodnutí. Ale proto, že jsme doufali, že Putin nebude jednat na úkor země, na úkor samotného systému. Nevěřili jsme, že se k tomu odhodlá, nikoliv proto, že se to vymykalo logice, ale protože to poškodí jeho vlastní moc.

Jeho vláda byla fakticky neochvějná. Než došlo k útoku na Ukrajinu, mnozí lidé se domnívali, že Putin bude vládnout ještě desetiletí. Vpádem na Ukrajinu oslabil svou moc. Proto určitá logika v tom, co on dělá, existuje.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: Jiří Just