Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marihuana za volantem přece jen vadí. Po její legalizaci v USA stoupl počet nehod

Svět

  14:37
DENVER - Legalizace marihuany v některých státech USA stojí pravděpodobně za zvýšením množstvím dopravních nehod, zapříčiněných uživateli této drogy. K takovému závěru dospěl americký výzkumný ústav zpracovávající pro místní pojišťovny statistická data dopravních nehod. Zastánci volné konzumace lehkých drog ale tvrdí, že studie přímou spojitost obou jevů nedokládá.

Marihuana (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

Množství havárií stouplo ve státech Colorado, Washington a Oregon, umožňujících legální prodej marihuany k rekreačním účelům, v průměru o 2,7 procenta, a to ve srovnání s okolními státy.

„Věříme, že údaje ukazují, že v těchto státech narůstá riziko havárií a že rizika spojená s havárií jsou spojena s legalizací marihuany,“ řekl podle agentury AP Matt Moore z ústavu HLDI.

Prodej marihuany je legální v Coloradu od ledna 2014, ve Washingtonu od poloviny téhož roku a v Oregonu od října 2015.

Trump hodlá zničit trh s marihuanou. Colorado chce lokální pěstitele ochránit

Organizace obhajující volný prodej marihuany jsou ale přesvědčené, že autoři studie srovnávají nesrovnatelné. Zatímco zmíněné tři státy mají rozrůstající se průmyslová centra s hustým zalidněním, Idaho, Wyoming a Montana, které posloužily při výzkumu k porovnání počtu dopravních nehod, jsou méně osídlené státy s převážně venkovskými oblastmi.

„Tahle studie přináší více otázek než odpovědí a toto téma si zaslouží další výzkum, kterého se mu jistě dostane,“ uvedl mluvčí organizace Marijuana Policy Project Mason Tvert.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat