Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marihuana za volantem přece jen vadí. Po její legalizaci v USA stoupl počet nehod

Svět

  14:37
DENVER - Legalizace marihuany v některých státech USA stojí pravděpodobně za zvýšením množstvím dopravních nehod, zapříčiněných uživateli této drogy. K takovému závěru dospěl americký výzkumný ústav zpracovávající pro místní pojišťovny statistická data dopravních nehod. Zastánci volné konzumace lehkých drog ale tvrdí, že studie přímou spojitost obou jevů nedokládá.

Marihuana (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

Množství havárií stouplo ve státech Colorado, Washington a Oregon, umožňujících legální prodej marihuany k rekreačním účelům, v průměru o 2,7 procenta, a to ve srovnání s okolními státy.

„Věříme, že údaje ukazují, že v těchto státech narůstá riziko havárií a že rizika spojená s havárií jsou spojena s legalizací marihuany,“ řekl podle agentury AP Matt Moore z ústavu HLDI.

Prodej marihuany je legální v Coloradu od ledna 2014, ve Washingtonu od poloviny téhož roku a v Oregonu od října 2015.

Trump hodlá zničit trh s marihuanou. Colorado chce lokální pěstitele ochránit

Organizace obhajující volný prodej marihuany jsou ale přesvědčené, že autoři studie srovnávají nesrovnatelné. Zatímco zmíněné tři státy mají rozrůstající se průmyslová centra s hustým zalidněním, Idaho, Wyoming a Montana, které posloužily při výzkumu k porovnání počtu dopravních nehod, jsou méně osídlené státy s převážně venkovskými oblastmi.

„Tahle studie přináší více otázek než odpovědí a toto téma si zaslouží další výzkum, kterého se mu jistě dostane,“ uvedl mluvčí organizace Marijuana Policy Project Mason Tvert.

Autor:

Mohlo by vás zajímat