Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Maročanky si oblékly letní šaty, teď jim hrozí vězení za obscénní chování. Hájí je stovky právníků

Svět

  6:00
Vlnu pobouřených protestů vyvolal v Maroku případ dvou mladých žen, jež se kvůli svému letnímu oblečení staly obětí sexuálního obtěžování. Navzdory tomu je policie obvinila z obscénního chování na veřejnosti a postavila je před soud. V ulicích se žen zastávají masové demonstrace, další desítky tisíc podepsaly petici za jejich osvobození. A své služby obviněným nabídly i stovky právníků.

„Obléct si šaty není zločin.“ „Nesahejte na moji svobodu!“ „Jaký právní stát? Obléct si sukni je zločin, obtěžování jím není.“ - demonstrace na podporu souzených dívek. foto: TwitterReprofoto

Obviněným dívkám je 19 a 23 let a pracují jako kadeřnice ve východomarockém turistickém letovisku Agadir. Na tržišti v nedalekém městečku Inezgane se dostaly do křížku s tamními stánkaři, které podráždilo, že na sobě mladé ženy mají letní šaty. Navzdory horkému počasí se tím dívky v jejich očích nepatřičně vystavily na odiv a svým vyzývavým chováním si vysloužily odpovídající reakci - nevybíravé narážky a sexuální obtěžování. 

Do vypjatého sporu zasáhli policisté a doprovodili dívky na nedalekou policejní stanici, údajně kvůli bezpečnosti děvčat. Navzdory tomu je v budově zadrželi přes noc a nakonec obě mladé ženy obvinili z obscénního chování a narušování veřejné mravnosti. V pondělí stanuly dívky přes soudem a na základě obžaloby jim hrozí až dvouletý trest vězení, informovala agentura AFP.

Maroko je muslimskou zemí a zahalování žen na veřejných místech je - především v tradičnějších oblastech - obvyklé, nikoli však povinné. Článek 483 trestního zákoníku nicméně provinilcům, kteří se dopustili aktu „veřejné nemravnosti“, ukládá trest ve výši jednoho měsíce až dvou let za mřížemi.

Marocký zákoník pamatuje na postih „veřejné nemravnosti“ a značná část marocké veřejnosti zastává tradiční konzervativní hodnoty. Přesto vyvolaly okolnosti případu i samotný soudní proces bouřlivé protesty, a to jak v ulicích, tak v řadách odborné obce. V pondělí se k budově, kde se proces s obviněnými ženami konal, dostavily stovky právníků, kteří jim nabídli svou pomoc. 

Za lidská práva a osobní svobody

„O obhajobu žen se přihlásilo pět set právníků, nicméně vzhledem k omezenému prostoru jich bylo do soudní síně vpuštěno jen 200,“ popsala AFP Fouzia Assouli, předsedkyně hnutí LDDF (Demokratická liga pro ženská práva). Dodala, že právníci se před porotou střídali a postupně uváděli své argumenty ve prospěch souzené dvojice. 

Podle jednoho z účastníků, advokáta Sibaje Bakara, představuje tento proces pro Maroko „šanci pozměnit legislativu tak, aby odpovídala závazkům (země) v oblasti lidských práv a především osobních svobod.“

Odvážné Íránky touží po svobodě. Na Facebooku bojují za vítr ve vlasech

Bývalá francouzská kolonie si drží reputaci liberální země, které úspěšně využívá k rozvoji turistického ruchu. V čele severoafrické monarchie stojí prozápadní král Muhammad VI. a stát řídí relativně umírněná vláda. Bezpečnostní složky země však bývají kritizovány pro porušování lidských práv.

Verdikt v procesu s obviněnými dívkami se očekává příští pondělí. Do té doby se obě mladé ženy, znepokojené nežádoucí pozorností, kterou na ně případ přitáhl, snaží držet mimo oči veřejnosti a vyhýbat se zájmu místních médií. Ta o kauze sice obsáhle informují, respektují však přání dívek zůstat v anonymitě. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!