30. září 2019 21:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Marocký soud poslal novinářku kvůli nelegální interrupci na rok do vězení

Budova soudu, kde obvinili novinářku z údajné interrupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova soudu, kde obvinili novinářku z údajné interrupce. | foto: Reuters

Rabat Marocký soud v pondělí poslal na rok do vězení novinářku Hadžar Rajsúníovou obviněnou z toho, že otěhotněla mimo manželský svazek a podstoupila nelegální interrupci. Osmadvacetiletá žena, která je ve vězení od 31. srpna, podstoupení zákroku odmítá. Navíc uvedla, že se svým súdánským partnerem jsou manželé.

Případ vyvolal velkou pozornost jak mezi novináři tak i mezi lidskoprávními organizacemi, napsala agentura AP. Právníci držené novinářky již uvedli, že se odvolají.

Soud poslal na rok do vězení i partnera marocké novinářky. Lékař obviněný z provedení interrupce dostal dva roky vězení a další dva roky po propuštění nesmí provozovat svou lékařskou praxi.

Jak Rajsúníová uvedla, během zadržení se jí při výslechu vyptávali zejména na její práci novinářky, na její kolegy v deníku Achbár al-Júm a členy rodiny. Zatčení novinářky vyvolalo po celé zemi vlnu protestů za legalizaci interrupcí. Mnoho z demonstrantů případ Rajsúníové označilo za „velkou ránu“ pro pokrok v oblasti ženských práv v Maroku. Ještě před pondělním verdiktem soud v Rabatu dvakrát zamítl žádost o dočasné propuštění novinářky.

Interrupce, stejně jako předmanželský sex jsou v Maroku nelegální. Rajsúníová ale tvrdí, že kliniku navštívila kvůli „urgentnímu zákroku“, konkrétně vnitřnímu krvácení, nikoli kvůli interrupci. To potvrdila i její gynekoložka.

Deník Achbár al-Júm, pro který pracuje, je kritický k vedení země. Rodina marocké novinářky již obvinila úřady, že její zadržení je politicky motivované. Organizace Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění vězněné ženy.

Oficiální statistiky neexistují, ale odhaduje se, že denně se v Maroku tajně provede 600 až 800 interrupcí, někdy v katastrofálních hygienických podmínkách. Nechtěná těhotenství spolu s fenoménem svobodných matek vedou k opouštění dětí. Nevládní organizace tvrdí, že denně je v Maroku opuštěno až 150 dětí. Ty narozené mimo manželství jsou z hlediska zákona nelegitimní.

Jak uvedla agentura AFP, v Maroku loni stanuly před soudem tisíce lidí kvůli předmanželskému sexu, 170 osob kvůli homosexualitě a 73 osob kvůli podstoupení nelegální interrupce.

ČTK
Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.