Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Masakr v Katyni nařídil přímo Stalin, odhlasovala ruská Duma

Svět

  19:39
MOSKVA/VARŠAVA - Ruský parlament schválil historické prohlášení o vině stalinského režimu za postřílení tisíců polských zajatců v katyňském lese u Smolenska za druhé světové války. Vyjádření dolní parlamentní komory - Státní dumy - je považováno za vstřícné gesto vůči Polsku před návštěvou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva 6. prosince ve Varšavě.

Masakr v Katyni. V roce 1940 povraždila sovětská tajná služba NKVD přes 20 tisíc zajatých Poláků. foto: Reprofoto

Pro prohlášení hlasovali poslanci vládnoucího Jednotného Ruska, jakož i dvou menších stran - Spravedlivého Ruska a seskupení Vladimira Žirinovského. Proti odsouzení katyňského zločinu byli jedině komunisté, podle kterých prý prohlášení vychází z nacistické propagandy.

Masakr v Katyni. V roce 1940 povraždila sovětská tajná služba NKVD přes 20 tisíc zajatých Poláků.

Polský premiér Donald Tusk uvítal prohlášení jako "důležité politické gesto", ale doufá, že následovat budou i "odvážnější kroky" Moskvy k usmíření. Předseda dolní komory polského parlamentu Grzegorz Schetyna označil usnesení dumy za "důležitý signál" před Medveděvovou návštěvou.

Prohlášení dumy nemění právní situaci
Podle šéfa opozice Jaroslawa Kaczyńského slova o "zločinu" padají už od 80. let, ale měly by následovat i konkrétní kroky, včetně odškodnění pozůstalých. "Jde o to, aby z toho byly důsledky: přiznat se k odpovědnosti, omluvit se a zaplatit," uvedl bývalý polský premiér, který je znám kritickým postojem vůči Rusku. Ani podle advokátů pozůstalých po postřílených zajatcích, kteří žalují Rusko ve Štrasburku, prohlášení dumy nemění právní situaci. Na to by byl třeba buď výnos prezidenta Medveděva, anebo zvláštní zákon.

Památník obětem masakru v Katyni.

"Jde o velký krok kupředu, že se duma nakonec rozhodla oficiálně přiznat fakta, která celý svět už dávno znal," uvedl Jan Račinskij z ruského nevládního hnutí Memorial, které usiluje o odhalení stalinských zločinů. Doufá, že po prohlášení bude následovat i odtajnění všech archivních dokumentů a rehabilitace obětí, aby se problém mohl stát minulostí.

Sovětský svaz po dlouhá desetiletí vinu za zastřelení asi 22.000 zajatých Poláků, kromě armádních důstojníků také intelektuálů, duchovních, soudců a policistů, svaloval na nacistické Německo. Vinu stalinského vedení připustil až první a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov. Ruské úřady však vyšetřování zločinu ukončily, spisy utajily a odmítají oběti rehabilitovat. Katyňský zločin tak zůstává bolavým místem rusko-polských vztahů.

Rusko-polské vztahy se začaly zlepšovat letos na jaře
Obrat a oteplení mezi Moskvou a Varšavou se začaly rýsovat až letos na jaře. V dubnu premiéři obou zemí, Vladimir Putin a Donald Tusk, společně uctili památku obětí. Sbližování nepřekazila ani nová tragédie, kdy se 10. dubna u Smolenska zřítil polský vládní letoun a v troskách zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

Duma potvrdila, že zločin byl spáchán "na přímý Stalinův rozkaz".

Scéna z filmu Katyň

Poslanci se vyslovili pro předání dalších dokumentů z uzavřených archivů Polákům a pro další objasňování tragédie. Připomněli také, že v Katyni byly postříleny i tisíce sovětských občanů, na nichž režim cvičil masové vraždění.

"Naše národy zaplatily obrovskou cenu za zločiny totality. Rozhodným odsouzením režimu, který pohrdal právy a životy lidí, poslanci jménem ruského lidu podávají přátelskou ruku polskému lidu. Doufáme v počátek nové etapy vztahů mezi našimi zeměmi, které se budou rozvíjet na základě demokratických hodnot. Takový výsledek bude nejlepším pomníkem pro oběti katyňské tragédie, které rehabilitovala sama historie, jakož i padlých sovětských vojáků, kteří obětovali život za osvobození Polska od hitlerovského nacismu," praví se v prohlášení. V samém Rusku se "katyňské prohlášení" může stát i předehrou k širšímu zúčtování s minulostí. Nový poradce ruského prezidenta pro lidská práva Michail Fedotov už vyzval k destalinizaci země.

Masakr v Katyni. V roce 1940 povraždila sovětská tajná služba NKVD přes 20 tisíc zajatých Poláků.

Stalinský režim podle historiků nechal za "kontrarevoluční činnost" odsoudit na čtyři miliony lidí, z toho 750.000 k zastřelení. Ale počet Stalinových obdivovatelů mezi Rusy podle průzkumu nezávislého centra Levada stále převažuje nad odpůrci v poměru 48 ku 33 procentům dotázaných, jakkoli Stalinovy zločiny už odsuzují téměř tři pětiny Rusů.

Autoři: ,