Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masivní rozšíření eboly z Konga nebylo potvrzené, prohlásila WHO. Nemoc může být jen v Ugandě

Před aplikací vakcíny pracovníci zjišťují zdravotní stav lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před aplikací vakcíny pracovníci zjišťují zdravotní stav lidí. | foto: Reuters

Kampala  Světová zdravotnická organizace WHO vzala zpět neověřené údaje o pohybu pacientů s ebolou. Žena z Konga, u které se WHO obávala, že do Rwandy zanesla vysoce nakažlivé virové onemocnění, zemi jako nakažená nenavštívila. S odkazem na páteční zprávu WHO o tom informovala agentura Reuters.

O pohybu nakažené ženy, která nemoci podlehla, informovaly organizace WHO a ugandské úřady tento týden. Žena, která se živila jako prodavačka ryb, podle nich navštívila tržiště v Ugandě a následně i Rwandu a konžské město Goma. Zdravotníci se obávali rozšíření nemoci.

Organizace nicméně zprávy o Rwandě a Gomě vzala zpět a zrušila webovou stránku, kam denně vyvěšuje aktuality ohledně šíření eboly. Podle WHO se jednalo o neověřené zprávy. „Záležitost jsme plně vyšetřovali a cesta jinam než do Ugandy se neprokázala,“ uvedla mluvčí WHO Margaret Harrisová, podle které se neověřená data bohužel objevila v oficiálních výstupech.

Zdravotníci při své směně v léčebném centru nosí ochranné oblaky.

Zdravotníci při své směně v léčebném centru nosí ochranné oblaky.

Úřady předpokládají, že se žena z Konga do Ugandy dostala mimo oficiální cesty, na hraničních přechodech by ji zachytili zdravotníci. Podle Harrisové není možné, aby se podobným způsobem dostala i do Rwandy, kde se během současné epidemie neobjevil zatím žádný případ eboly.

„Jsme si stoprocentně jistí. Náš tým ... přešel hranice, všech se vyptával a situaci den po dni vyšetřoval. Žena někdy v životě ve Rwandě být mohla, ale je důležité, že to nebylo ve chvíli, kdy bylo infekční,“ uvedla Harrisová.

WHO vzala zpět i několik dalších údajů o pohybu nakažených pacientů, včetně cesty dalšího nemocného z Konga na tržiště v Ugandě a o ugandských zdravotnících, kteří mohli přijít do kontaktu s ebolou.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...