Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masová demonstrace v Bangkoku: davy volají po rezignaci thajské vlády

Svět

  15:04aktualizováno  16:42
BANGKOK - Sto padesát tisíc stoupenců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry zaplnilo během neděle ulice Bankgoku. Požadují odstoupení současné vlády a vypsání nových voleb. Varovali, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý příští týden demonstrovat.

V Bankgoku demonstrují tisíce lidí

"Pokud premiér Apchisit Vedžadžíva do pondělí neodstoupí, budeme pochodovat celým Bangkokem," prohlásil jeden z vůdců opozice.

Thajské bezpečnostní síly mají nejvyšší pohotovost. Sympatizanti bývalého premiéra, jejichž poznávacím znakem jsou červené košile, přijížděli do města s vlajícími červenými prapory během celého víkendu. 

Bangkok se zbarvil do červena
Demonstranti jsou vybaveni stany a karimatkami, zpívají lidové písně a naslouchají projevům. Podle organizátorů jsou odhodláni setrvat v odporu, dokud to bude třeba. Chtějí donutit premiéra Vedžadžívu, aby odstoupil a vypsal nové volby, v nichž by Šinavatrovy spojenci měli nyní velké naděje na vítězství.

Příznivci expremiéra Tchaksina Šinavatry se do thajské metropole sjížděli celý víkend.

Šedesátiletý Tchaksin Šinavatra ke shromáždění promluvil prostřednictvím videozáznamu a vyzval ke svržení vlády. "Buďte zdrávi, trpěliví a zůstaňte silní," prohlásil. "Čím víc mě budou šikanovat, tím víc budu bojovat."

Premiér parlament rozpustit nehodlá
Premiér Apchisit Vedžadžíva dnes v rozhlase prohlásil, že nemá v úmyslu proti protestům zakročit silou. Na 50 tisíc příslušníků armády a policie je prý v ulicích proto, aby zabránilo provokacím. Prohlásil ale zároveň, že požadavkům demonstrantů ustoupit nehodlá

Dnešní protest byl svolán necelý rok po velké demonstraci loni v dubnu, která přerostla v násilné střety, při nichž dva lidé zahynuli a desítky dalších utrpěly zranění.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat