Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masová demonstrace v Bangkoku: davy volají po rezignaci thajské vlády

Svět

  15:04aktualizováno  16:42
BANGKOK - Sto padesát tisíc stoupenců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry zaplnilo během neděle ulice Bankgoku. Požadují odstoupení současné vlády a vypsání nových voleb. Varovali, že pokud vláda nevyhoví jejich požadavkům, budou po celý příští týden demonstrovat.

V Bankgoku demonstrují tisíce lidí

"Pokud premiér Apchisit Vedžadžíva do pondělí neodstoupí, budeme pochodovat celým Bangkokem," prohlásil jeden z vůdců opozice.

Thajské bezpečnostní síly mají nejvyšší pohotovost. Sympatizanti bývalého premiéra, jejichž poznávacím znakem jsou červené košile, přijížděli do města s vlajícími červenými prapory během celého víkendu. 

Bangkok se zbarvil do červena
Demonstranti jsou vybaveni stany a karimatkami, zpívají lidové písně a naslouchají projevům. Podle organizátorů jsou odhodláni setrvat v odporu, dokud to bude třeba. Chtějí donutit premiéra Vedžadžívu, aby odstoupil a vypsal nové volby, v nichž by Šinavatrovy spojenci měli nyní velké naděje na vítězství.

Příznivci expremiéra Tchaksina Šinavatry se do thajské metropole sjížděli celý víkend.

Šedesátiletý Tchaksin Šinavatra ke shromáždění promluvil prostřednictvím videozáznamu a vyzval ke svržení vlády. "Buďte zdrávi, trpěliví a zůstaňte silní," prohlásil. "Čím víc mě budou šikanovat, tím víc budu bojovat."

Premiér parlament rozpustit nehodlá
Premiér Apchisit Vedžadžíva dnes v rozhlase prohlásil, že nemá v úmyslu proti protestům zakročit silou. Na 50 tisíc příslušníků armády a policie je prý v ulicích proto, aby zabránilo provokacím. Prohlásil ale zároveň, že požadavkům demonstrantů ustoupit nehodlá

Dnešní protest byl svolán necelý rok po velké demonstraci loni v dubnu, která přerostla v násilné střety, při nichž dva lidé zahynuli a desítky dalších utrpěly zranění.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat