Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masové protesty v Bangkoku: desetitisíce Thajců kritizují vládu

Svět

  11:32
BANGKOK - Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly druhým dnem do ulic thajské metropole Bangkoku. Asi tisícovce z nich se přitom podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. Vůdce protestů je následně vyzval, aby obsadili i další vládní budovy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní svědky. Účastníci protestů, které jsou největší od krvavých politických nepokojů v roce 2010, žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové.

V ulicích Bangkoku protestují desítky tisíc Thajců proti vládě foto: Reuters

Protivládní demonstrace, které začaly už minulý měsíc, vyvolal návrh zákona o politické amnestii. Zákon by mohl umožnit beztrestný návrat z exilu expremiérovi Tchaksinu Šinavatrovi, který je zároveň bratrem současné premiérky. Tento miliardář je jednou z nejkontroverznějších osobností v zemi.

Parlament sice návrh zákona prozatím zamítl, demonstrace volající po změně vlády však pokračují. Podle BBC bylo v neděli v ulicích Bangkoku až sto tisíc lidí.

Kritici režimu Šinavatrovou obviňují, že její bratr vládu řídí ze svého exilu v Dubaji. "Tiše jsme přihlíželi tomu, jak její bratr rozhoduje a svými kroky vede zemi do zkázy," citovala agentura Reuters čtyřiapadesátiletého Suwanga Ruangčaie, který se také zapojil do protestů.

Zatím největší protestní akce se uskutečnila v neděli, kdy se podle národní bezpečnostní rady demonstrací zúčastnilo na 180 000 nespokojenců, policejní odhady udávají počet 100 000 účastníků. V jiné části města mezitím demonstrovalo i zhruba 40 tisíc přívrženců premiérky.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiérka demisi odmítá

V pondělí se kolem 30 tisíc lidí vydalo ke třinácti budovám vládních úřadů, vojenských základen a redakcí státních televizních kanálů. Protestující vyzývali státní úředníky, aby se připojili k jejich kampani. Demonstranti rovněž skandováním vybízeli vládu k demisi.

Demonstranti v budově ministerstva financí

Asi tisícovce z nich se podařilo proniknout  až do budovy ministerstva financí. "Zvu demonstranty, aby v budově ministerstva financí zůstali přes noc," řekl rozbouřeným davům vůdce protestů, bývalý vicepremiér Sutchep Tchaugsuban. "Ostatní vyzývám, aby učinili totéž a obsadili další vládní budovy a úřady po celé zemi," dodal.

Bratr premiérky Tchaksin Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v exilu, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.Premiérka Šinavatrová však odstoupit odmítá. "Nemám v úmyslu rezignovat či rozpustit parlament," řekla novinářům. "Přestože čelíme jistým problémům, kabinet může dál fungovat," dodala.

Autoři:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...