Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masové protesty v Bangkoku: desetitisíce Thajců kritizují vládu

Svět

  11:32
BANGKOK - Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly druhým dnem do ulic thajské metropole Bangkoku. Asi tisícovce z nich se přitom podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. Vůdce protestů je následně vyzval, aby obsadili i další vládní budovy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní svědky. Účastníci protestů, které jsou největší od krvavých politických nepokojů v roce 2010, žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové.

V ulicích Bangkoku protestují desítky tisíc Thajců proti vládě foto: Reuters

Protivládní demonstrace, které začaly už minulý měsíc, vyvolal návrh zákona o politické amnestii. Zákon by mohl umožnit beztrestný návrat z exilu expremiérovi Tchaksinu Šinavatrovi, který je zároveň bratrem současné premiérky. Tento miliardář je jednou z nejkontroverznějších osobností v zemi.

Parlament sice návrh zákona prozatím zamítl, demonstrace volající po změně vlády však pokračují. Podle BBC bylo v neděli v ulicích Bangkoku až sto tisíc lidí.

Kritici režimu Šinavatrovou obviňují, že její bratr vládu řídí ze svého exilu v Dubaji. "Tiše jsme přihlíželi tomu, jak její bratr rozhoduje a svými kroky vede zemi do zkázy," citovala agentura Reuters čtyřiapadesátiletého Suwanga Ruangčaie, který se také zapojil do protestů.

Zatím největší protestní akce se uskutečnila v neděli, kdy se podle národní bezpečnostní rady demonstrací zúčastnilo na 180 000 nespokojenců, policejní odhady udávají počet 100 000 účastníků. V jiné části města mezitím demonstrovalo i zhruba 40 tisíc přívrženců premiérky.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiérka demisi odmítá

V pondělí se kolem 30 tisíc lidí vydalo ke třinácti budovám vládních úřadů, vojenských základen a redakcí státních televizních kanálů. Protestující vyzývali státní úředníky, aby se připojili k jejich kampani. Demonstranti rovněž skandováním vybízeli vládu k demisi.

Demonstranti v budově ministerstva financí

Asi tisícovce z nich se podařilo proniknout  až do budovy ministerstva financí. "Zvu demonstranty, aby v budově ministerstva financí zůstali přes noc," řekl rozbouřeným davům vůdce protestů, bývalý vicepremiér Sutchep Tchaugsuban. "Ostatní vyzývám, aby učinili totéž a obsadili další vládní budovy a úřady po celé zemi," dodal.

Bratr premiérky Tchaksin Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v exilu, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.Premiérka Šinavatrová však odstoupit odmítá. "Nemám v úmyslu rezignovat či rozpustit parlament," řekla novinářům. "Přestože čelíme jistým problémům, kabinet může dál fungovat," dodala.

Autoři:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...