21. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matematika vede k diskriminaci a mikroagresím, tvrdí americká profesorka

Matematika. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matematika. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CHICAGO/PRAHA Kdo je schopný v matematice, je považovaný za bílého, tvrdí v příručce pro učitele matematiky americká profesorka. Podle ní může matematika podněcovat diskriminaci a i díky ní vzniká ve společnosti privilegium bílého muže.

„Na mnoha úrovních matematika sama funguje jako bělost. Ti, kdo získávají kredit za rozvoj matematiky, kdo jsou schopní v matematice a jsou považováni za součást matematické komunity, jsou všeobecně vnímáni jako bílí,“ tvrdí americká profesorka Rochelle Gutiérrezová z Illinoiské univerzity.

Podle ní je schopnost řešit geometrické, či početní úlohy a samotná výuka matematiky jedním z důvodů, proč existuje ve společnosti „privilegium bílého muže“. Gutiérrezová tuto tezi představila ve sborníku pro učitele matematiky, který vyšel koncem loňského roku.

„Školní osnovy matematiky zdůrazňuje termíny jako je Pythagorova věta, či počty s pí a vytváří tak dojem, že matematika byla vyvinuta Řeky a dalšími Evropany,“ uvádí podle deníku Independent profesorka a dodává, že rovnost mezi studenty při výuce matematiky bude možná pouze za předpokladu, že učitelé pochopí, jaký status má matematika ve společnosti.

Gutiérrezová věří, že zaměření společnosti na počty jako na jednu z nejdůležitějších schopností způsobuje diskriminaci vůči některým menšinám, které nemají nadání na matematiku.

Počty jako inteligence

„Když je někdo vnímán jako nenadaný, bude se u něj neustále vytvářet pocit méněcennosti,“ vysvětluje Gutiérrezová. Matematické nadání je totiž ve společnosti podle vědkyně spojované s inteligencí a mnozí lidé tak kvůli nedostatku nadání trpí. Její průzkum prý ukázal, že mnoho lidí prožívalo v hodinách matematiky mikroagrese, když byli hodnoceni, jestli dokáží uvažovat abstraktně.

I přes některé kontroverzní názory se vedení Illinoiské univerzity v reakci pro Fox News profesorky zastává. Podle rektora Johna Wilkina je Gutiérrezová uznávaná a obdivovaná odbornice s mnoha publikacemi v respektovaných vědeckých časopisech.

„Stejně jako všichni ostatní na naší fakultě profesorka Gutiérrezová má právo na akademickou svobodu nutnou k vedení výzkumu a dosažení závěrů, i když někteří nemusí s těmito závěry souhlasit,“ uvedl rektor. „Prohlubování pedagogického vědění je však to, o co se u nás na fakultě snažíme.“

mhMartin Hampejs