Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matka Francouze ve vegetativním stavu požádala o pomoc OSN: ‚Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie‘

Svět

  22:53
Ženeva - Matka 42letého Francouze, který je už přes deset let ve vegetativním stavu, se v pondělí obrátila na Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby od ní žádala podporu ve snaze nadále udržovat svého syna při životě navzdory doporučení lékařů a verdiktu francouzské justice. Lékaři už před šesti lety doporučili odpojení Vincenta Lamberta od přístrojů, s čímž souhlasí jeho manželka Rachel i někteří jeho sourozenci. Katoličtí rodiče a další příbuzní jsou ale proti.

Viviane Lambertová. foto: Reuters

Nechat zemřít, nebo uměle držet naživu? Případ Vinceta Lamberta rozdělil Francii

„Dnes jsem tady, abych volala o pomoc. Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie kvůli svému mozkovému hendikepu. Je ve stavu minimálního vědomí, ale není zelenina,“ řekla podle agentury Reuters Viviane Lambertová UNHRC.

Vincent Lambert na nemocničním lůžku.

Výbor OSN pro práva lidí s postižením, v němž zasedají nezávislí lidskoprávní odborníci, už dvakrát Francii požádal, aby zabránila Lambertově smrti. „Vláda ale odmítá dodržet své mezinárodní závazky,“ řekla jeho matka. UNHRC žádala, aby Francii „připomněla“ závazek respektovat rozhodnutí výboru a aby „nenechali mého syna zemřít“.

Ani pět let nepřineslo zlepšení

Lambert je odkázán na umělou výživu od dopravní nehody v roce 2008 a podle lékařů nevnímá své okolí. Tým v nemocnici v Remeši během pěti let nedokázal dosáhnout žádného zlepšení jeho stavu a doporučil jej odpojit od přístrojů. Od té doby se o jeho osud vede soudní spor, přičemž kauza rozdělila nejen Lambertovu rodinu, ale i veřejnost.

Případem se v roce 2015 zabýval i soud pro lidská práva ve Štrasburku, který ponechal v platnosti dřívější verdikt povolující přerušení výživy. Letos v květnu už lékaři Lamberta začali odpojovat od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Očekávali, že zůstane naživu nejvýš týden. Ještě téhož dne ale museli proces zvrátit kvůli předběžnému opatření odvolacího soudu. To zase minulý týden zrušil kasační soud a umělá výživa Lamberta tak nyní může být okamžitě ukončena. Zatím se tak nicméně nestalo.

„Dívá se na mne, když mluvím,“ říká Lambertová

Arabka se v německé nemocnici probrala z kómatu po 27 letech. Cituje verše z koránu

„V noci spí, ve dne se probouzí a dívá se na mne, když mluvím. Potřebuje pouze být krmen skrze speciální zařízení a jeho doktor mu to chce odepřít, aby mohl umřít, ačkoli právní odborníci ukázali, že to není nutné. V květnu, když se dozvěděl o plánované smrti, rozplakal se,“ popsala stav svého syna Lambertová.

Podle matky není ve hře pouze osud jejího syna, ale také osudy „statisíců lidí“ ve stejné situaci. Francouzský zákon z roku 2005 aktivní eutanazii zakazuje, umožňuje ale za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Autor:

Mohlo by vás zajímat