Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matka Francouze ve vegetativním stavu požádala o pomoc OSN: ‚Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie‘

Viviane Lambertová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viviane Lambertová. | foto: Reuters

Ženeva Matka 42letého Francouze, který je už přes deset let ve vegetativním stavu, se v pondělí obrátila na Radu OSN pro lidská práva (UNHRC), aby od ní žádala podporu ve snaze nadále udržovat svého syna při životě navzdory doporučení lékařů a verdiktu francouzské justice. Lékaři už před šesti lety doporučili odpojení Vincenta Lamberta od přístrojů, s čímž souhlasí jeho manželka Rachel i někteří jeho sourozenci. Katoličtí rodiče a další příbuzní jsou ale proti.

„Dnes jsem tady, abych volala o pomoc. Bez vašeho zásahu bude můj syn obětí eutanazie kvůli svému mozkovému hendikepu. Je ve stavu minimálního vědomí, ale není zelenina,“ řekla podle agentury Reuters Viviane Lambertová UNHRC.

Vincent Lambert na nemocničním lůžku.

Vincent Lambert na nemocničním lůžku.

Výbor OSN pro práva lidí s postižením, v němž zasedají nezávislí lidskoprávní odborníci, už dvakrát Francii požádal, aby zabránila Lambertově smrti. „Vláda ale odmítá dodržet své mezinárodní závazky,“ řekla jeho matka. UNHRC žádala, aby Francii „připomněla“ závazek respektovat rozhodnutí výboru a aby „nenechali mého syna zemřít“.

Ani pět let nepřineslo zlepšení

Lambert je odkázán na umělou výživu od dopravní nehody v roce 2008 a podle lékařů nevnímá své okolí. Tým v nemocnici v Remeši během pěti let nedokázal dosáhnout žádného zlepšení jeho stavu a doporučil jej odpojit od přístrojů. Od té doby se o jeho osud vede soudní spor, přičemž kauza rozdělila nejen Lambertovu rodinu, ale i veřejnost.

Případem se v roce 2015 zabýval i soud pro lidská práva ve Štrasburku, který ponechal v platnosti dřívější verdikt povolující přerušení výživy. Letos v květnu už lékaři Lamberta začali odpojovat od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Očekávali, že zůstane naživu nejvýš týden. Ještě téhož dne ale museli proces zvrátit kvůli předběžnému opatření odvolacího soudu. To zase minulý týden zrušil kasační soud a umělá výživa Lamberta tak nyní může být okamžitě ukončena. Zatím se tak nicméně nestalo.

„Dívá se na mne, když mluvím,“ říká Lambertová

„V noci spí, ve dne se probouzí a dívá se na mne, když mluvím. Potřebuje pouze být krmen skrze speciální zařízení a jeho doktor mu to chce odepřít, aby mohl umřít, ačkoli právní odborníci ukázali, že to není nutné. V květnu, když se dozvěděl o plánované smrti, rozplakal se,“ popsala stav svého syna Lambertová.

Podle matky není ve hře pouze osud jejího syna, ale také osudy „statisíců lidí“ ve stejné situaci. Francouzský zákon z roku 2005 aktivní eutanazii zakazuje, umožňuje ale za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Hlavní nádraží (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Hlavní nádraží (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Hlavní nádraží (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...