Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňan držel matku v prasečím chlívku. Tradiční úcta ke stáří v zemi mizí

Svět

  11:22
PEKING - Čínský farmář držel stoletou matku v prasečím chlívku. Šokující případ na tamních sociálních sítích rozvířil debatu o měnících se hodnotách Číny především v péči o staré lidi.

Mají prasata trpět? foto: Lidové noviny

Na zemědělce Čchen Šou-tchiena z východočínské provincie Ťiang-su se snesla kritika poté, co regionální televize odvysílala reportáž o jeho matce, která strávila poslední dva roky ve společnosti dvouset kilových prasnic.

Podle slov Čchen Šou-tchien si však stoletá žena, jež se narodila na sklonku slavné dynastie Čching, společnost zvířat užívala. "Chtěla tam zůstat, bylo to pro ní pohodlné," vyprávěl reportérům. Na to okamžitě reagovala citlivá komunita čínských bloggerů a stav ubohé ženy popsala jako příklad rostoucího nezájmu o seniory v Číně.

"Je toho vůbec člověk schopný?" ptal se uživatel na čínské obdobě Twitteru síti Weibo. "Nemohla si alespoň na konci dlouhého a tvrdého života užít trochu pohodlí?" divil se další.  

Neměl doma místo
Rozzlobený Čchen Šou-tchien se však v rozhovoru s novináři bránil tím, že v jeho šestipokojovém domě nebyl dostatek místa. Ostatní příbuzní však  jeho řešení umístit matku do prasečího chlívku nechvalovali. "Strašně to tam smrdí. Zápach je tak silný, že ani není možné vstoupit dovnitř, popsal ženin vnuk.  

V Číně žije přes 185 milionů lidí starších 60ti let. Podle studie citovanou deníkem The Daily Telegraph toto číslo do roku 2053 vzroste na 490 milionů. Politika jednoho dítěte a žalostný důchodový systém na jedináčky vytváří stále silnější tlak, aby se starali o své rodiče. 

Autor:
Témata: Čína, Ťiang-su

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat