Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Matku zatkli před dětmi a drželi 7 hodin v cele. Nazvala totiž transgender ženu mužem

Svět

  13:28
HITCHIN/PRAHA - Osmatřicetiletou Britku Kate Scottowovou zatkli tři policisté před zraky jejích dětí. Vyslýchali ji a po sedm hodin drželi ve vazbě. To vše kvůli tomu, že na sociální síti Twitter nazvala transgender ženu mužem.

Osmatřicetiletou Britku Kate Scottowovou (vlevo) zatkla policie. Na Twitteru nazvala transgender aktivisku Stephanie Haydenovou (vpravo) mužem. foto: Twitter.com

„Tři policisté mě zadrželi u mě doma, když jsem se starala o svou desetiletou autistickou dceru a dvacetiměsíčního syna, kterého ještě kojím,“ popsala svůj příběh Scottowová na online fórum Mumsnet. Vysloužila si tak soudní zákaz toho, aby nazývala žalující stranu mužem. 

Žádné transgender osoby v armádě. Nejvyšší soud USA podpořil Trumpův plán

Scottowová se totiž dopustila tzv. „deadnamingu“, tedy oslovování trans osoby jejím původním jménem, které měla před změnou pohlaví. Kvůli tomu jí policie odebrala DNA, otisky prstů a zabavila počítač i mobilní telefon. K zatčení došlo 1. prosince a od té doby prý policie Scottowové její majetek nevrátila. Žena přitom elektroniku potřebuje k magisterskému studiu forenzní psychologie.

„Drželi mě sedm hodin v cele bez jakýchkoliv zdravotnických potřeb, než mě vyslechli a propustili. Zadržena jsem byla za obtěžování a zlomyslnou komunikaci, protože jsem na Twitteru někomu přiřknula jiný gender,“ vysvětlila pro britský bulvární deník Daily Mail Scottowová.

Zatčení potvrdila i policie v Hartfordshiru, kde matka dvou dětí bydlí. „Bereme všechny zprávy o zlomyslné komunikaci vážně,“ uvedl mluvčí policie. Podobně jako Scottowová skončil i scénarista sitcomů Graham Linehan, který nazval transgender aktivistku Stephanie Haydenovou na Twitteru jejím předchozím jménem.

Cílené obtěžování

Právě tato aktivistka stála i za zatčením osmatřicetileté Scottowové. Podle soudních dokumentů je matka dvou dětí obviněna z vedení „kampaně cíleného obtěžování“ Haydenové, která je motivovaná „statusem transgender ženy“.

Debata na Twitteru se podle žaloby točila kolem vládního plánu, který by umožňoval transgender osobám se „sebeidentifikovat“. V ní měla Scottowová tweetnout několik „urážlivých“ příspěvků na adresu Haydenové. 

Soud zatím vydal předběžné opatření, které zakazuje Scottowové publikovat jakékoliv osobní informace o Haydenové, hovořit o ní jako o muži, nebo ji jakkoliv spojovat s její „bývalou mužskou identitou“.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat