11. února 2019 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matku zatkli před dětmi a drželi 7 hodin v cele. Nazvala totiž transgender ženu mužem

Osmatřicetiletou Britku Kate Scottowovou (vlevo) zatkla policie. Na Twitteru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmatřicetiletou Britku Kate Scottowovou (vlevo) zatkla policie. Na Twitteru... | foto: Twitter.com

HITCHIN/PRAHA Osmatřicetiletou Britku Kate Scottowovou zatkli tři policisté před zraky jejích dětí. Vyslýchali ji a po sedm hodin drželi ve vazbě. To vše kvůli tomu, že na sociální síti Twitter nazvala transgender ženu mužem.

„Tři policisté mě zadrželi u mě doma, když jsem se starala o svou desetiletou autistickou dceru a dvacetiměsíčního syna, kterého ještě kojím,“ popsala svůj příběh Scottowová na online fórum Mumsnet. Vysloužila si tak soudní zákaz toho, aby nazývala žalující stranu mužem. 

Scottowová se totiž dopustila tzv. „deadnamingu“, tedy oslovování trans osoby jejím původním jménem, které měla před změnou pohlaví. Kvůli tomu jí policie odebrala DNA, otisky prstů a zabavila počítač i mobilní telefon. K zatčení došlo 1. prosince a od té doby prý policie Scottowové její majetek nevrátila. Žena přitom elektroniku potřebuje k magisterskému studiu forenzní psychologie.

„Drželi mě sedm hodin v cele bez jakýchkoliv zdravotnických potřeb, než mě vyslechli a propustili. Zadržena jsem byla za obtěžování a zlomyslnou komunikaci, protože jsem na Twitteru někomu přiřknula jiný gender,“ vysvětlila pro britský bulvární deník Daily Mail Scottowová.

Zatčení potvrdila i policie v Hartfordshiru, kde matka dvou dětí bydlí. „Bereme všechny zprávy o zlomyslné komunikaci vážně,“ uvedl mluvčí policie. Podobně jako Scottowová skončil i scénarista sitcomů Graham Linehan, který nazval transgender aktivistku Stephanie Haydenovou na Twitteru jejím předchozím jménem.

Cílené obtěžování

Právě tato aktivistka stála i za zatčením osmatřicetileté Scottowové. Podle soudních dokumentů je matka dvou dětí obviněna z vedení „kampaně cíleného obtěžování“ Haydenové, která je motivovaná „statusem transgender ženy“.

Debata na Twitteru se podle žaloby točila kolem vládního plánu, který by umožňoval transgender osobám se „sebeidentifikovat“. V ní měla Scottowová tweetnout několik „urážlivých“ příspěvků na adresu Haydenové. 

Soud zatím vydal předběžné opatření, které zakazuje Scottowové publikovat jakékoliv osobní informace o Haydenové, hovořit o ní jako o muži, nebo ji jakkoliv spojovat s její „bývalou mužskou identitou“.

mhMartin Hampejs