19. dubna 2015 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Matky v Kambodži prodávají dcery. Znásilnili mě ve dvanácti, vypráví dívka

Truchlící žena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Truchlící žena. | foto: Reuters

Když bylo kambodžské dívce Kieu dvanáct let, matka ji poprvé poslala za „přivýdělkem“. Do luxusního hotelu. Na děvče tam však čekalo nemilé překvapení. Neznámý muž ji totiž dva dny znásilňoval. Cena? Řádově stovky dolarů. Vítejte v Kambodži 21. století.

Podobné případy rozhodně nejsou ojedinělé. Naopak. Mnozí obyvatelé Kambodži žijí v mimořádné chudobě a kupčení s vlastními dětmi je pro ně často jedinou možností, jak si vydělat na živobytí. Za sex s dívkou, která ještě neměla pohlavní styk, si přitom matka podle CNN může přijít asi na 1000 amerických dolarů.

„Když jsem přišla o panenství, cítila jsem se hrozně. Má matka na tom nebyla o mnoho lépe, ale do „práce“ mě posílala znovu a znovu. Potřebovala totiž nutně peníze, aby mohla kupovat jídlo a splácet dluhy,“ popisuje Kieu. Muži, kteří si mladé prostitutky platí, s nimi přitom nejednají v rukavičkách. „Přišla jsem si jak ve vězení,“ posteskla si dvanáctiletá dívka s tím, že někdy ji během tří dnů znásilnilo i šest mužů.

„Nikdo mi nemohl pomoci“

Kieu však měla štěstí. Dva roky poté, co byla poprvé zneužita, ji totiž podle CNN objevili zaměstnanci neziskové organizace Agape International Missions (AIM), která odhaluje a upozorňuje na případy obchodování s dětmi.

Pracovníci AIM dívku vypátrali v městečku Svay Pak, které je dětskou prostitucí proslulé. Kambodžské úřady se sice v minulých letech už mnohokrát pokusily tamějším nekalým praktikám učinit přítrž, zneužívání mladých dívek je tam však přesto stále na denním pořádku. „Bylo mi asi pět nebo šest let, když za mnou přišel muž a řekl mi, že se mnou chce mít sex. Nevěděla jsem, co mám dělat, nikdo mi nemohl pomoci,“ vypráví jedna z obyvatelek.

Podobných osudů by se v Kambodži daly napočítat stovky, možná tisíce. A způsobů, jak zabránit tomu, aby jich dál nepřibývalo, není mnoho. Vládní úředníci jsou totiž často bezmocní či zkorumpovaní, a tak jistou aktivitu vyvíjí alespoň nevládní organizace. Jednou z nich je například AIM, která v současnosti na likvidaci dětské prostituce spolupracuje se speciální policejní jednotkou, jejíž příslušníky není podle CNN údajně možné podplatit.

Najdete na Lidovky.cz