Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mauricius zadržel kapitána ztroskotané japonské nákladní lodi, která způsobila ekologickou katastrofu

Havarovaná loď. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havarovaná loď. | foto: Gwendoline Defente, EMAE via AP

Port Louis Mauricius zadržel kapitána japonské nákladní lodi, která koncem července ztroskotala poblíž pobřeží ostrova a jejíž uniklé palivo způsobilo ekologickou katastrofu. S odvoláním na úterní prohlášení mauricijské policie o tom informovala agentura Reuters.

„Zadrželi jsme kapitána plavidla a dalšího člena posádky. Při soudním slyšení jim bylo odepřeno propuštění na kauci a jsou stále ve vazbě,“ uvedl vyšetřovatel Siva Coothen.

Loď MV Wakashio narazila 25. července do korálového útesu nedaleko tohoto ostrovního státu v Indickém oceánu. Ropa se z havarovaného plavidla začala šířit do okolních vod 6. srpna, kvůli čemuž mauricijská vláda následující den vyhlásila stav ekologické nouze. Palivo zasáhlo rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin.

Mauricijská pobřežní stráž se před havárií opakovaně pokoušela s japonským plavidlem spojit a varovat posádku, že nabrala nebezpečný kurz, nedostala však žádnou odpověď. Reuters to sdělil činitel pobřežní stráže blízký vyšetřování nehody, který si nepřál být jmenován.

„Trasa nastavená pět dní před havárií byla špatná a lodní navigační systém to měl posádce signalizovat a vypadá to, že to posádka ignorovala. Loď také (po najetí na mělčinu) nezvládla vyslat SOS, a neodpovídala na snahy pobřežní stráže o spojení,“ uvedl činitel.

Podle odborníků se plný dopad úniku paliva na životní prostředí v oceánu okolo ostrovního státu teprve ukáže, škody však mohou Mauricius a jeho na turistech závislou ekonomiku ovlivnit po několik desetiletí. Odstranění vraku potrvá pravděpodobně měsíce.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...