Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mauritánie zažila převrat, vede ji junta

Svět

  16:58
NUAKŠOTT - V Mauritánii dnes armáda provedla státní převrat. Zajala prezidenta, předsedu vlády a ministra vnitra a vyhlásila novou vojenskou juntu. Převrat vyvolaly změny v armádě, které chtěl provést prezident.

Sídí uld Šajch Abdalláhi (vlevo) na snímku z Muhammadem uld Abdalem Azízem. foto: ČTK

Mauritánský rozhlas a televize přestaly vysílat, když vojáci vyhnali jejich zaměstnance. Po metropoli Nuakšottu pohybují vojenské jednotky. Policie použila slzný plyn proti nejméně 50 lidem demonstrujícím v centru hlavního města na podporu prezidenta. Prezidentova dcera uvedla, že Abdalláhi je zadržován v prezidentském paláci v Nuakšottu.

Pučisté vytvořili "státní radu" v s jedním z odvolaných vojenských představitelů, bývalým šéfem prezidentovy stráže Muhammadem uld Abdalem Azízem. Rada oznámila, že Sídí uld Šajch Abdalláhi už není prezidentem Mauritánie a anulovala jeho rozhodnutí o odvolání vysokých vojenských představitelů.

Jaký byl důvod k odvolání armádních špiček, svržený prezident Abdalláhi oficiálně neoznámil. Odvolaní šéfové armády byli bývalými členy Vojenské rady pro spravedlnost a demokracii, která v Mauritánii vládla mezi lety 2005 až 2007 a mohli stát za nynější politickou krizí v zemi.

V posledních týdnech mauritánští zákonodárci prezidenta ostře kritizovali a obviňovali ho z korupce a špatného vládnutí. Před několika dny podalo demisi 48 poslanců a senátorů z Abdalláhiho strany.

Převrat dnes odsoudila Africká unie (AU) i představitelé Evropské unie. AU vyzvala Mauritánii k návratu k ústavnímu pořádku. Evropská unie politicky i finančně podporuje demokratizační proces v této africké zemi. "Hrozí, že tato situace by mohla zpochybnit naši politik spolupráce s Mauritánií," řekl v reakci na převrat eurokomisař pro rozvojovou pomoc Louis Michel. Vyzval současně, aby prezident a premiér byli urychleně propuštěni na svobodu a vrátili se do svých funkcí.

V roce 2005 armáda svrhla bez krveprolití tehdejšího mauritánského prezidenta Maaúju uld Sídího Ahmada Táju, který byl ve funkci od roku 1984, a ujala se vedení země na dvouleté přechodné období. Od Vojenské rady pro spravedlnost a demokracii loni převzal vládu Abdalláhi, když byl zvolen prezidentem. Jeho zvolení bylo považováno za návrat Mauritánie k civilní vládě.

Autoři: ,