Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mávala duhovou vlajkou, za to ji čekalo mučení egyptskými úřady. Nakonec si vzala život

Svět

  5:00
KÁHIRA/TORONTO - Queer aktivistka Sarah Hegaziová si vzala život tři roky poté, co ji mučila egyptská vláda. Minulý víkend se rozloučila se světem pomocí instagramového příspěvku. Sarah se stala obětí tortury v návaznosti na koncert v Káhiře, kde bez ostychu mávala duhovou vlajkou, která je znakem LGBTQ komunity. V Egyptě jsou občané stále pronásledováni za „vybočování z davu.“

Sarah Hegaziová s vlajkou. foto: Twitter

V září 2017 se Sarah vydala společně se svými přáteli na koncert skupiny Mashrou’ Leila. Jejím frontmanem je Hammed Sinno, který se nebojí otevřeně mluvit o své sexualitě, kvůli čemuž má kapela několik zákazů napříč celým Blízkým východem. Díky otevřenosti a vstřícnosti kapely se Sarah nebála zvednout duhovou vlajku ve státě sužovaném velmi konzervativní vládou.

Polský prezident chce zakázat výuku o LGBT na školách. Jediná přípustná forma je podle něj svazek muže a ženy

Fotografie Sarah a jejích přátel s barevnou vlajkou zářící pod světlem reflektorů však pohoršila několik místních významných osobností. O pár dní později už policie klepala na dveře Hegaziové. V souvislosti s daným koncertem policie zatkla dalších 75 lidí, uvedl americký server CNN.

Sarah našla azyl v Kanadě

Naopak další LGBTQ aktivisté považovali Sarah za svůj hlas, protože se snažila prolomit bariéry konzervativnosti, tvrdí jeden z jejích přátel. Policie držela Sarah ve vazbě tři měsíce. Měli ji mučit elektrickými šoky a také ji sexuálně obtěžovat, což vykonávaly zejména ženské dozorkyně na příkaz ostatních strážců, kteří věřili, že si zaslouží být potrestána, napsala Sarah na web Daaarb.com.

Menstruují transsexuálové? Představitel Harryho Pottera se postavil proti Rowlingové

Tamní úřady však popírají jakékoliv mučící praktiky ve věznicích. Během výslechů se měla Sarah pevně držet svého právníka a prosit ho, aby zařídil, aby se již nemusela vracet do vazby, tvrdí její právník a zároveň přítel Mostafa Fouad. Ona sama uvedla, že výslech trval několik hodin a policie se do detailu zajímala o její osobní život. Měli se jí ptát na důvod, proč si sundala hidžáb (muslimský šátek), který dříve nosívala, nebo jestli je stále panna.

Nakonec ji policie obvinila ze „zhýralosti“, tedy šíření nemravnosti a ze spolupráce s ilegální organizací, která ohrožuje veřejný pořádek. Jedná se o obvinění, která vláda používá proti kolaborantům s Islámským státem a odpůrcům systému. V Egyptě ale používá vláda tato obvinění velmi často vůči občanům, kteří mají jinou sexuální orientaci.

Policie propustila Sarah na dobu, kdy čekala na soud. Avšak při návratu domů zjistila, že ji rodina zavrhla a zůstala bez práce. Při snaze uprchnout dalšímu možnému vězení se Sarah přestěhovala do Kanady, kde ale nemohla utéct minulosti a vzpomínkám. Pár měsíců na to jí zemřela matka na rakovinu a špatný psychický stav se prohluboval.

Sarah: Svět byl krutý, odpouštím mu

Trpěla depresemi, posttraumatickou stresovou poruchou, záchvaty paniky a samotou, jak napsala Sarah na webu Mada Masr v roce 2018. O sebevraždu se pokusila dvakrát, zatímco pomáhala nejen svým přátelům v boji s depresemi, ale ještě veřejně psala o politických událostech, jako bylo v posledních týdnech hnutí Black Lives Matter.

Egyptské influencerky čelí obvinění z propagace prostituce a nemravností na sociálních sítích

Minulý víkend pak Sarah zveřejnila na svém instagramovém účtu fotografii, kde leží v trávě. „Nebe je mnohem hezčí než země a já chci do nebe, ne na zem,“ napsala pod příspěvek. O smrti Sarah informovali její přátelé a zároveň zveřejnili dopis na rozloučenou. V něm píše, že se snažila, ale již dál nemůže, a tak prosí o odpuštění. „Svět byl neskutečně krutý, ale odpouštím mu,“ napsala Sarah na rozloučenou.

Její smrt spustila obrovskou vlnu reakcí, kdy se lidé staví na její stranu a nechtějí, aby na ni bylo zapomenuto a především poukazují na situaci v Egyptě. Zbytek pak tvrdí, že se Sarah dopustila zločinu proti náboženství a společnosti, když propagovala homosexualitu.

Nejedná se o jediný případ v Egyptě, kdy úřady potlačovaly základní lidská práva. Obdobný případ se stal v roce 2001, ale obvinění se báli veřejného ponížení, a tak si obličeje zakrývali. Aktivisté za ochranu lidských práv tvrdí, že režim prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího je jeden z nejhorších. Do vězení hlava země dostala přes deset tisíc obyvatel Egypta a několik jich také záhadně zmizelo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!