10. června 2017 14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čech mezi britskými konzervativci: Mayová by měla zůstat v čele, i kvůli brexitu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jan Nedvídek a premiérka Theresa Mayová během návštěvy šéfky konzervativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Nedvídek a premiérka Theresa Mayová během návštěvy šéfky konzervativní... | foto: Archív Jana Nedvídka

PRAHA/OXFORD Zklamání z výsledku, ale i nutnost hledět do budoucna. Tak vidí výsledky voleb do dolní komory britského parlamentu český člen britské Konzervativní strany Jan Nedvídek. Podle něj je nutné co nejdříve řešit otázky brexitu a i proto by měla premiérka Mayová zůstat v pozici šéfky konzervativců.

„Jsme samozřejmě zklamáni,“ popisuje své první pocity z výsledku Konzervativní strany její český člen Jan Nedvídek. „Není to výsledek, ve který jsme doufali, ale stále jsme suverénně největší politickou stranou.“

I tak se snaží bývalý předseda Asociace konzervativců na Oxfordské univerzitě a její čerstvý absolvent vidět situaci konzervativců ve Spojeném království pozitivně. „Získali jsme přes 40 procent hlasů, a teď je na čase konečně zahájit jednání o brexitu,“ říká.

„Čas při vyjednávání o brexitu není na naší straně. Je proto důležité, aby se začalo vyjednávat co možná nejdříve. I proto si myslím, že by Mayová měla zůstat,“ dodává Nedvídek. Případný odchod premiérky z pozice šéfky konzervativců vnímá jako oslabení vyjednávací pozice

„Je sice pravda, že její autorita je tímto výsledkem oslabena. Zároveň ale není nikdo jiný, kdo by za britskou stranu mohl vyjednávání o brexitu vést,“ říká čerstvý absolvent Oxfordu.

Brexit ovlivnil volby i na předměstí Oxfordu

Nedvídek popisuje, jaká byla letos situace ve dvou volebních okrscích kolem slavné univerzity. První okrsek se jmenuje Oxford East a druhý Oxford West & Abingdon.

„Naprosto všichni jsme čekali, že si uchováme Oxford West, který v sobě má různá předměstí a vesničky,“ říká Nedvídek. „Oxford East je tradičně labouristický. Vždy byl a vždy bude.“

Proto jej ani nepřekvapilo, že v takzvaném OxEastu Labouristická strana zvítězila. Nečekaný výsledek se však odehrál v západním okrsku. „Vyhráli liberálové,“ říká zklamaně Nedvídek. „Největší vliv měl nejspíš brexit, tyhle oblasti hlasovaly silně pro Remain (pro setrvání Velké Británie v EU - pozn. red.),“ vysvětluje český konzervativec.

Podle něj teď stojí Británie před velmi složitým momentem. Ačkoliv premiérka Mayová již oznámila spolupráci v rámci koalice se severoirskými unionisty, bude podle Nedvídka nejdůležitější najít jednotu v rámci samotných konzervativců, aby se dosáhlo rychlého řešení brexitu.

Vstoupit mezi konzervativce je jednoduché

Jan Nedvídek vstoupil do Konzervativní strany v roce 2013. „Je to vcelku jednoduchý proces. Vyplníte přihlášku na internetu, nebo v papírové formě a odešlete ji na místní buňku. Pokud tam nemají námitky, postoupí se přihláška k finálnímu schválení na centrálu,“ vysvětluje Nedvídek průběh stranického řízení.

Vstoupit podle něj může prakticky každý, kdo má trvalé bydliště v místě, kde o vstup do strany žádá. Sám Nedvídek se k politice dostal již během studia na střední škole a zapojil se do Evropského parlamentu mládeže, kde následně působil jako koordinátor zahraničních záležitostí. Ve svých 21 letech pak jako člen Konzervativní strany figuroval na kandidátce české ODS do Evropského parlamentu.

  • 0Diskuse
Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky