Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová chce s EU dojednat přechodné období za sedm týdnů. To má trvat dalších 21 měsíců

Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street, London | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britain's Prime Minister Theresa May leaves 10 Downing Street, London | foto: Reuters

PEKING/LONDÝN Během následujících sedmi týdnů se chce Theresa Mayová s Evropskou unií dohodnout na podobě přechodného období po takzvaném brexitu. Britská premiérka to v pátek uvedla v rozhovoru poskytnutém zpravodajské stanici BBC. Spojené království by mělo EU opustit 29. března příštího roku. Unie v pondělí oznámila, že Londýnu nabídne, aby přechodné období trvalo dalších 21 měsíců, tedy do konce roku 2020.

„Za sedm týdnů budeme mít dohodu s Evropskou unií,“ uvedla Mayová v rozhovoru s odkazem na jednání o přechodném období, které Britové označují jako období „implementační“. Podle agentury Reuters se britská premiérka svým pátečním výrokem snažila zmírnit obavy, že dojednání dohody o přechodném období by mohlo zabrat mnohem více času.

V pondělí Evropská unie oznámila, že nabídne Londýnu, aby po britském odchodu z bloku na konci března 2019 ještě do konce následujícího roku trvalo přechodné období. Během něj by v Británii nadále platilo unijní právo, včetně nově přijatých pravidel a jurisdikce evropského soudu. Británie ale jako stát mimo EU by již neměla mít zastoupení v unijních institucích a v unijním rozhodovacím procesu.

Londýn: S Bruselem se neshodneme ve více bodech

Mluvčí britské vlády v pondělí v reakci na oznámení EU upozornil, že Londýn se s Bruselem „ve více než jednom bodě“ chystané dohody o přechodném období neshoduje. Ve čtvrtek premiérka Mayová uvedla, že občané EU, kteří do Británie přicestují v přechodném období po vystoupení země ze společenství, nezískají stejná pobytová a jiná práva jako ti, kteří do země přesídlili před takzvaným brexitem.

Poměrně tvrdé podmínky přechodného období v Británii vzbuzují emoce, především mezi zastánci takzvaného „tvrdého brexitu“, tedy plného oddělení od unijních struktur. Jeho příznivci se obávají, že země se po opuštění bloku stane vazalem EU.

Britská premiérka v dnešním rozhovoru s BBC také uvedla, že by chtěla vyjednat s unií takovou dohodu o volném obchodu, která by její zemi umožňovala uzavřít obchodní dohody i s jinými státy. Zopakovala rovněž, že nehodlá opustit svou funkci předsedkyně vlády, jak si přejí někteří její kritici.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!