Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová jako vyjednavačka dohody s EU? Po volbách stěží, tvrdí experti

Benediktinské sestry z Tyburn Convent odvolily již ráno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benediktinské sestry z Tyburn Convent odvolily již ráno. | foto: ČTK

Ihned po oznámení prvních odhadů výsledků dnešních britských parlamentních voleb propukl sál londýnské univerzity LSE v jásot. Místní studenti, kteří sledovali dění ve společnosti profesorů, neskrývali sympatie pro lídra labouristů Jeremyho Corbyna, jehož zisk předčil většinu očekávání. Podle univerzitních expertů odhady naznačují, že premiérka Theresa Mayová nebude mít pevný mandát k vyjednání dohody s Evropskou unií.

„Vyhlášením voleb se vrhla do hazardní hry, kterou prohrála,“ komentoval odhady profesor Patrick Dunleavy, podle něhož v případě potvrzení odhadů Mayová nezíská to hlavní, co od voleb chtěla - silný mandát pro vyjednávání vztahů s EU po brexitu.

Mayová vypsala předčasné volby s tím, aby získala více než dosavadních 330 mandátů, kterými její strana disponovala od doby předchozího premiéra Davida Camerona. Konzervativci však podle prvních odhadů budou mít 314 křesel, což je o 12 méně než potřebná nadpoloviční většina v Dolní sněmovně.

V minulých volbách byly odhady vcelku přesné, ovšem v případě vítěze se zmýlily o 15 křesel. Není tedy vyloučené, že Mayová většinu nakonec mít bude, avšak velmi křehkou.

„Bude zranitelná, několik poslanců její strany ji bude moci překazit všechna rozhodnutí,“ poznamenal další z politologů LSE Tony Travers s tím, že pozice Mayové v rámci konzervativců bude nejistá.

Experti se shodují, že za neúspěchem premiérky byla nepovedená kampaň, v jejímž průběhu se Mayové výrazně přiblížil Corbyn, jehož působení při agitování voličů je hodnoceno výrazně lépe.

„Zdá se, že Corbynovi se povedlo oslovit mladé lidi, aby přišli k volbám,“ podotkla analytička londýnské univerzity Jennifer Hudsonová. Přesná čísla o účasti sice zatím nejsou k dispozici, podpora labouristů mezi mladými je však stabilní, což bylo patrné i z prvních reakcí studentů.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...