17. března 2018 14:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová: Londýn nebude tolerovat útoky na obyvatele Británie

Britská premiérka Theresa Mayová mluví k Dolní sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová mluví k Dolní sněmovně. | foto: ČTK

LONDÝN Británie v příštích dnech spolu se svými spojenci zváží další kroky poté, co v sobotu Rusko ohlásilo reciproční vypovězení 23 britských diplomatů. Prohlásila to britská premiérka Theresa Mayová, která zároveň řekla, že Londýn má při současné roztržce s Moskvou silnou podporu ze zahraničí.

Mayová vystoupila na jarním fóru své Konzervativní strany jen několik hodin poté, co ruské ministerstvo zahraničí informovalo britského velvyslance o vypovězení skupiny britských diplomatů i o dalších odvetných sankcích: ruské úřady požadují uzavření britského generálního konzulátu v Petrohradu a zastavení činnosti Britské rady, organizace pro kulturní spolupráci, na ruském území.

Britsko-ruské vztahy se prudce zhoršily po útoku na někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Sergeje Skripala, jehož před dvěma týdny neznámý útočník v Anglii otrávil. Skripal i jeho dcera jsou v kritickém stavu v nemocnici a Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Britové tento týden mimo jiné zareagovali tím, že vypověděli 23 ruských diplomatů.

„Nikdy nebudeme tolerovat ohrožení životů britských občanů a dalších lidí žijících na britském území ze strany ruské vlády. Můžeme si být jisti silnou podporu, kterou nám projevili naši přátelé a spojenci z celého světa,“ citovala dnešní slova Mayové agentura Reuters.

Britské ministerstvo zahraničí již dříve oznámilo, že situací se bude počátkem příštího týdne zabývat britská rada pro národní bezpečnost. O kauze Skripal by měli v pondělí hovořit i ministři zahraničí zemí Evropské unie, kteří se sejdou v Bruselu, a věc by měla být také na programu unijního summitu, který v Bruselu začne ve čtvrtek.

ČTK