Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kdo zamíří do Downing Street 10? Boj o místo Mayové začal, spekuluje se o Johsonovi

Svět

  11:05
LONDÝN/PRAHA - Již minulý týden šéf opozičních Labouristů Jeremy Corbyn v dopise, v němž oznámil konec rozhovorů s vládou, uvedl jako jeden z důvodů i nadcházející odchod premiérky Theresy Mayové. Zprávy o odchodu Mayová potvrdila v pátek a odstoupí z vedení Konzervativní strany 7. června. Začala tak hra o nástupnictví.

Boris Johnson přijíždí do Bruselu na setkání ministrů zahraničí. foto: Reuters

Theresa Mayová již více než týden čelila rostoucímu tlaku, aby oznámila termín, kdy opustí úřad i vedení konzervativců. Dlouho svou rezignaci podmiňovala tím, že poslanci předtím schválí původní brexitovou dohodu, kterou ale už dříve třikrát zavrhli. Nakonec ustoupila a v pátek oznámila datum své rezignace.

„Rezignuji na pozici Konzervativní a Unionistické strany v pátek 7. června,“ uvedla v pátek premiérka při projevu v Downing Street 10. „Udělala jsem vše, aby poslanci podpořili mou dohodu. A stále věřím, že jsem udělala správně.“ Mayová v pozici premiérky zůstane, dokud si Konzervativní strana nezvolí nového lídra.

„Bylo mi ctí, sloužit jako premiérka. Druhá premiérka v historii, ale určitě ne...
Premiérka Mayová oznámila rezignaci.

Ještě předtím vypukl v rámci konzervativní strany zcela otevřený boj o nástupnictví Mayové. Minulý čtvrtek ohlásil svou kandidaturu bývalý starosta Londýna a pozdější ministr zahraničních věcí Boris Johnson. Charismatický 54letý politik se před třemi lety po dlouhém váhání přidal na stranu odpůrců členství v Evropské unii a nakonec se stal hlavní tváří jejich kampaně. Svými sliby a vizemi o „zářné budoucnosti bez bruselského diktátu“ dokázal mobilizovat řadu váhajících voličů. Johnsonově popularitě neublížilo ani to, když vyšlo najevo, že řada jeho argumentů proti EU se nezakládala na pravdě.

Miláček členské základny, neoblíbený u poslanců

V rámci budoucího souboje o místo po Therese Mayové je Boris Johnson považován za favorita řadových členů strany. Ti ovšem budou mít možnost vybrat nového vůdce až ve druhé fázi. V prvním kole provedou jakýsi „předvýběr“ konzervativní poslanci parlamentu, kteří nominují podle platných pravidel dva uchazeče. Není ovšem jisté, že jedním z nich bude právě Johnson, který se u svých poslaneckých kolegů netěší příliš velké důvěře.

Boris Johnson v Bruselu.

Mnozí ho považují za solitéra a oportunistu, který všechno, co dělá, podřizuje jedinému cíli – stát se premiérem. Někteří skalní odpůrci Evropské unie mezi konzervativci pochybují i o tom, jestli Johnson ve skutečnosti brexit vůbec chce.

Bývalý šéf britské diplomacie už před časem kolem sebe začal vytvářet tým poradců a spolupracovníků, kteří by mu měli v jeho vnitrostranické kampani pomoct. Ke klíčovým členům patří i australský politický stratég a poradce Lynton Crosby, který mu už pomáhal s vítězstvím ve volbách londýnského starosty. Později řídil volební tým tehdejšího premiéra Davida Camerona, když v roce 2015 obhajoval mandát.

Rodinu, z níž Boris Johnson pochází, brexit řadu let rozděluje. Jeho otec Stanley Johnson, který byl kdysi europoslancem, je proti odchodu z EU. Totéž platí i o Borisových mladších sourozencích, novinářce Rachel Johnsonové a Jo Johnsonovi, který byl ministrem pro vysoké školy.

Na místo se derou i ministři

V aktuální kampani před eurovolbami se Boris Johnson neangažuje, neboť je považuje za zbytečné. Jeho sestra naopak kandiduje. O mandát ve Štrasburku usiluje za nově založenou středovou stranu Change UK, která odchod z Evropské unie odmítá a usiluje o druhé referendum.

Podobně jako o Johnsonovi se spekuluje i o kandidatuře bývalých ministrů Dominica Raaba,  kterému průzkumy připisují šance asi 13 procent hlasů, a Jeremyho Hunta, jenž sice v roce 2016 byl pro setrvání Británie v unii, ale po referendu se přidal k brexitovému křídlu. 

Bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab.

Boje o vedení se chce také zúčastnit Andrey Leadsomová. Za britský kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu, tuto středu (22. května) z funkce odešla na protest proti novému plánu Mayové na realizaci brexitu.

Uvažuje se také o ministru životního prostředí Michaelu Goveovi, který patřil k vůdcům kampaně za odchod Británie z EU, jako jeden z hlavních důvodů uváděl nekontrolovanou imigraci.

Po předložení návrhu brexitové dohody podle britských médií odmítl nabídku, aby po Dominicu Raabovi převzal agendu odchodu z EU, což bylo vnímáno jako signál nesouhlasu s dohodou, sám ale uvedl, že ve vládě bude pokračovat a že Mayové důvěřuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!