Neděle 6. prosince 2020svátek má Mikuláš 5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová bojuje o politické přežití. Přišla o šéfy kanceláře, ztrácí podporu ve straně

Britská premiérka Theresa Mayová při svém projevu o útoku v manchesterské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová při svém projevu o útoku v manchesterské... | foto: Toby MelvilleReuters

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová, která se snaží sestavit vládu, v sobotu přišla o své klíčové spolupracovníky a podle britských médií ji čeká boj o politické přežití. Na své funkce v reakci na výsledek parlamentních voleb rezignovali oba vedoucí její kanceláře Nick Timothy a Fiona Hillová.

Premiérka teď pracuje na dohodě o spolupráci se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a na sestavení nové vlády. I její konzervativci ale pochybují, zda může delší dobu zůstat v čele vlády.

Timothy v sobotu na webových stránkách Konzervativní strany potvrdil, že odchází z čela úřadu předsedkyně vlády, čímž na sebe vzal spoluzodpovědnost za předvolební kampaň, na jejíž programovou část měl dohlížet. Zvlášť prý lituje toho, že do volebního programu nebyly začleněny limity zvyšujících se výdajů na sociální péči. „Neuspokojivé“ výsledky voleb nebyly prý způsobeny poklesem podpory Mayové, ale nečekaným vzestupem podpory labouristům.

Agentura Reuters uvedla, že Mayová bojuje o přežití, když jí ve čtvrtek nevyšla riskantní sázka na drtivou porážku domněle slabých labouristů v parlamentních volbách. To podkopalo její autoritu a uvrhlo zemi do vážné politické krize, a to jen několik dní před plánovaným zahájením rozhovorů o vystoupení Británie z Evropské unie.

Mayová teď musí bojovat o sjednocení různých frakcí ve vlastní straně, a pokud jde o vládu, musí se spoléhat na podporu desítky severoirských poslanců. Podle Reuters je už dnes jeden z poslaneckých zástupců konzervativců v Belfastu na jednáních s DUP o podpoře vládě.

The Times: Británie je prakticky bez vůdce

I konzervativcům převážně nakloněný britský tisk pochybuje o tom, zda se Mayová může delší dobu udržet u moci. Například nejprodávanější britský deník The Sun poznamenal, že vysocí straničtí funkcionáři se chtějí Mayové zbavit, ale počkají nejméně půl roku, protože se obávají, že soupeření o vedení strany by vyneslo k moci labouristického předáka Jeremyho Corbyna.

„Theresa Mayová je určitě nejsilnějším lídrem, jakého v tuto chvíli máme,“ řekl BBC poslanec David Jones. Podle něj se ale nedá odhadnout, zda bude Mayová premiérkou ještě na konci tohoto roku.

Theresa Mayová a její manžel nadále zůstanou v  Downing Street 10, v sídle...
na památku „tvrdému brexitu“.

Sobotní vydání listu The Times má na titulní straně titulek „Mayová hledí do propasti“. Podle listu je teď Británie „prakticky bez vůdce“.

The Telegraph připomíná, že o významných konzervativních politicích, jako jsou ministr zahraničí Boris Johnson, ministryně vnitra Amber Ruddová nebo ministr pro brexit David Davis, se už mluví jako o možných nástupcích Mayové.

Otázkou je také cena, jakou bude muset menšinová konzervativní vláda zaplatit severoirské DUP za podporu. Politicky sice k sobě mají obě strany blízko, ale například vůdkyně skotských konzervativců Ruth Davidsonová vyslovila obavu ohledně odporu DUP vůči uzákoněné možnosti uzavírat partnerství mezi osobami stejného pohlaví. Politička však tvrdí, že od Mayové dostala „kategorické ujištění“, že v tomto ohledu se nic nezmění.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...