25. ledna 2017 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová slíbila vysvětlit plán brexitu v bílé knize. Možná v nejbližších dnech

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Britská premiérka Theresa Mayová při středečních interpelacích v parlamentu uvedla, že vláda vydá „bílou knihu“, ve které vyloží svůj plán brexitu. Podle stanice BBC by návrh příslušného zákona, umožňujícího vládě zahájit jednání o odchodu Spojeného království z Evropské unie, mohl být předložen už ve čtvrtek.

Britský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že vláda musí mít k zahájení jednání o odchodu země z Evropské unie souhlas britského parlamentu.

Vůdce labouristické opozice Jeremy Corbyn při středečních interpelacích žádal, aby premiérka uvedla, kdy vláda slibovaný dokument předloží, a naléhal, aby se tak stalo brzy. Tázal se také, zda vláda vylučuje možnost, že by musela EU platit za přístup k unijnímu trhu.

Mayová otázky odrážela slovy, že Corbyn se vždy ptá na sám proces, zatímco vláda se soustřeďuje na výsledky a důsledky pro Spojené království.

Nicméně více než půl tuctu konzervativních poslanců se přidalo k opozičnímu naléhání, aby vláda zveřejnila bílou knihu v příštích dnech.

Soudní verdikt by podle pozorovatelů mohl zpozdit začátek procesu vystoupení z evropského bloku, nezvrátí ale výsledek červnového referenda, ve kterém si britští voliči vybrali brexit.

Kabinet Mayové nicméně nadále hodlá spustit odchod z EU do konce března.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz