13. dubna 2018 7:27, aktualizováno  7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krize v Sýrii. Mayová o možném útoku telefonovala s Trumpem. Bílý dům stále váhá

Theresa Mayová a Donald Trump. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Theresa Mayová a Donald Trump. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

LONDÝN/WASHINGTON Britská premiérka Therea Mayová ve čtvrtek telefonicky jednala o Sýrii s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit mezinárodní akcí režimu syrského prezidenta Bašára Asada od dalšího použití chemických zbraní. Západní země v čele s USA pohrozily, že uskuteční úder proti Sýrii, který by měl být trestem za údajný chemický útok syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku.

„Shodli se na tom, že použití chemických zbraní nesmí zůstat bez povšimnutí a že je nutné Asadovu režimu zabránit v dalším použití chemických zbraní,“ uvedl úřad Mayové. „Dohodli se pokračovat v úzké spolupráci na přípravě mezinárodní odpovědi,“ dodal úřad.

Agentura Reuters poznamenala, že Mayovou její přední ministři podpořili v podniknutí neupřesněné akce v Sýrii společně s USA a Francií.

Trump zatím nerozhodl

Americký prezident Donald Trump jednal o situaci v Sýrii se svými bezpečnostními poradci, žádné rozhodnutí ohledně případného úderu na tuto zemi kvůli údajnému chemickému útoku na město Dúmá ale zatím neučinil. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům v prohlášení. Trump si podle komuniké bude ještě v pátek telefonovat s britskou premiérkou Theresou Mayovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

„Nadále vyhodnocujeme informace od zpravodajských služeb a jsme ve spojení s našimi partnery a spojenci,“ uvedl Bílý dům.

Trump předtím uvedl, že rozhodnutí o vojenském zásahu proti Sýrii padne brzy. Macron zase sdělil, že se o postupu v Sýrii rozhodne, až přijde vhodný čas. Britská vláda ve čtvrtek pouze uvedla, že užití chemických zbraní nemůže zůstat bez odpovědi a že premiérka Mayová bude dál jednat s Washingtonem a Paříží o koordinovaném postupu. Přímou účast na případné operaci vyloučily Německo a Itálie.

Zpravodajka NBC, která pokrývá dění v Bílém domě, na twitteru uvedla, že americký ministr obrany James Mattis zrušil čtvrteční cestu do New Yorku. Mattis důvod nesdělil.

ČTK