9. dubna 2019 6:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayová jede na kontinent tři dny před neřízeným odchodem. Bude hledat podporu pro odklad

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: AP Photo

Londýn  Tři dny před hrozícím neřízeným odchodem Británie z Evropské unie vyráží premiérka Theresa Mayová za lídry Německa a Francie hledat podporu pro svou žádost o krátký odklad brexitu. V Londýně budou zároveň pokračovat rozhovory zástupců vlády a opozice o stále vzdáleném kompromisu, který by zaručil schválení brexitové dohody parlamentem. Jeho Dolní sněmovna by měla diskutovat o tom, jak divokému brexitu zabránit.

Mayová bude den před středečním unijním summitem jednat nejprve s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a poté s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Zvláště z Paříže zněla v posledních dnech slova naznačující, že Londýn bude muset přijít se slibem konkrétního  řešení, aby se dočkal souhlasu s dalším odkladem brexitu.

Končící britská premiérka Theresa Mayová.
Theresa Mayová se pokusí brexitovou dohodu prosadit počtvrté.

Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června, šéf unijních summitů však podle médií považuje za lepší možnost flexibilního prodloužení termínu odchodu o rok. Na odkladu se musí jednomyslně shodnout lídři 27 unijních zemí, kteří se sejdou ve středu v Bruselu.

Zejména technickými záležitosmi spojenými s přípravou summitu se v úterý budou v Lucemburku zabývat ministři unijních zemí odpovědní za evropskou problematiku.

Spolupracovníci Mayové mají v úterý na programu pokračování rozhovorů se zástupci opozičních labouristů, kteří požadují, aby se Británie zavázala k uzavření celní unie s evropským blokem. Na tuto možnost však dosud premiérka a její vyjednavači odmítali přistoupit a podle zdrojů britských médií jednání zatím patovou situaci příliš neposunula.

Parlament v pondělí večer schválil zákon umožňující poslancům ovlivnit podobu premiérčiny žádosti o odklad brexitu. Zákon, jehož cílem je za všech okolností zabránit pátečnímu neuspořádanému odchodu z EU, by měl Mayovou přimět, aby přistoupila na jakýkoli odklad, jejž jí případně ve středu nabídne Evropská rada. Vláda na základě těsně schváleného předpisu hodlá v úterý vyhlásit v Dolní sněmovně devadesátiminutovou debatu o odkladu brexitu.

ČTK