Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mayové hrozí pád. Večer se rozhodne o jejím působení v čele strany i vlády, sama odstoupit nehodlá

Svět

  8:48aktualizováno  14:07
Londýn - Britské premiérce Therese Mayové, která kvůli brexitové dohodě s Evropskou unií čelí na domácí politické scéně tvrdé kritice, hrozí ve středu večer pád. Poslanci z její Konzervativní strany totiž zahájili proces, ve kterém jí chtějí vyslovit nedůvěru jako lídryni strany, což by znamenalo i konec její vlády. Mayová však dle vlastních slov nehodlá ustoupit tlaku svých straníků, kteří ji kritizují za brexitovou dohodu. Považuje dohodu za dobrou a věří, že o důvěru večer nepřijde.

Theresa Mayová foto: Reuters

Podle BBC už 158 konzervativních poslanců uvedlo, že podpoří Mayovou ve stranickém hlasování o nedůvěře. Aby uspěla, potřebuje Mayová právě 158 hlasů. Hlasování je ale tajné, výsledek se tak podle BBC dá těžko předvídat.

„Musíme doručit to, co jsme slíbili,“ uvedla britská premiérka na ranním tiskovém brífinku s tím, že je odhodlaná udělat cokoliv, aby čelila hlasování o nedůvěře v rámci vedení Konzervativní strany. Mayová již zrušila naplánovanou cestu do Dublinu, kde měla jednat se svým irským protějškem o budoucnosti brexitu. 

Britský poslanec při debatě o brexitu odnesl zlaté žezlo, vykázali ho

„Udělám cokoliv, abych hlasování čelila,“ sdělila premiérka pro média. Její odvolání by prý pomohlo pouze opozičním lídrům, nikoliv zemi, která se potýká s problematickým schvalováním dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Mayová považuje dohodu za dobrou a věří, že o důvěru večer nepřijde.

Opozice rozhodnutí Mayové kritizovala. Podle jednoho z předáků Labouristické strany Iana Laveryho slabost premiérky „naprosto paralyzovala vládu v době, která je pro zemi kritická“. „Nedopečená brexitová dohoda nemá podporu kabinetu, strany, poslanců ani země,“ napsal Lavery v prohlášení. 

Vyslovení nedůvěry Mayové jako lídryni strany oznámil předseda vlivného konzervativní klubu v Dolní sněmovně Graham Brady. Tvrdí, že již obdržel potřebný počet dopisů od nespokojených konzervativních poslanců. Aby byl proces vyslovení nedůvěry Mayové spuštěn, je k tomu potřeba souhlas nejméně 48 konzervativních poslanců. Podle agentury Reuters se uskuteční ve středu mezi 19.00 až 21.00 SEČ.

Brady řekl, že Mayová se nynějšímu vývoji nemůže divit. Uvedl, že 48 dopisů obdržel v úterý a že ještě v úterý večer s premiérkou telefonicky hovořil. Dodal také, že v 18.00 SEČ chce Mayová promluvit k poslancům jeho klubu.

Babiš doufá v to, že britská vláda ustojí dnešní hlasování o nedůvěře pro Mayovou. Pád kabinetu by znamenal obrovskou nejistotu, řekl premiér. 

Hrozí odložení brexitu

Když si Mayová stranickou důvěru neudrží, bude pro ni nemožné dál zastávat úřad ministerské předsedkyně. Pokud ale hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

Britský ministr spravedlnosti David Gauke prohlásil, že pokud Mayová skončí, bude nutné odchod Londýna z EU pozdržet. Odluka se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování EU a podle verdiktu Soudního dvora EU může Británie jednostraně brexit odvolat, případně ho ve shodě s dalšími unijními státy odložit.

Mezitím Mayovou podpořila řada ministrů i poslanců, například ministr životního prostředí Michael Gove, Gauke či ministr obchodu Greg Clark.

Ministerská předsedkyně oznámila, že ruší svou dnešní plánovanou cestu do Dublinu, kde měla o brexitu hovořit s irským premiérem Leem Varadkarem. Zrušeno bylo také odpolední zasedání britského kabinetu.

Mnoho konzervativních poslanců, kteří budou večer o osudu Mayové hlasovat, jí už veřejně vyjádřilo podporu. „Myslím si, že by bylo chybou nyní volit nového vůdce,“ napsala například na twitteru poslankyně Elizabeth Trussová. „Premiérku dnes večer podpořím. Ve hře je národní zájem, nejde tu o osobnosti,“ uvedl další poslanec Steve Brine. Naopak vlivný konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který se pro hlasování o nedůvěře Mayové vyslovil už před několika týdny, napsal, že „země potřebuje nového vůdce a je načase, aby paní Mayová odešla“.

Hlasování o nedůvěře Mayové

Podrobnosti o hlasování, při kterém budou poslanci britské Konzervativní strany dnes večer rozhodovat o návrhu vyslovit Therese Mayové nedůvěru jako stranické vůdkyni:

  • Hlasování bude tajné a uskuteční se mezi 19:00 a 21:00 SEČ. Jeho výsledek by měl být známý do jedné hodiny.
  • Pokud Mayová důvěru získá, bude to znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě v příštích 12 měsících nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.
  • Pokud vůdkyně strany a ministerská předsedkyně prohraje, znamenalo by to v konečném důsledku i pád nynější britské vlády.
  • O Mayové bude moci rozhodovat 315 konzervativních poslanců, Mayové stačí k setrvání ve funkci podpora 158 z nich. Podle BBC už 158 konzervativních poslanců uvedlo, že podpoří Mayovou ve stranickém hlasování o nedůvěře. Aby uspěla, potřebuje Mayová právě 158 hlasů. Deklarovaná podpora ale ještě neznamená, že tito poslanci nakonec Mayovou skutečně podrží. Podle pozorovatelů bude pro Mayovou obtížné zůstat lídrem, pokud bude výsledek hlasování těsný.  
  • Na hlasovacím lístku budou dvě možnosti: "Mám důvěru v premiérku" a "Nemám důvěru v premiérku". Výsledek volby se nejprve dozví Mayová, pak poslanci a nakonec tisk.
  • Pokud Mayová prohraje, strana bude vybírat nového lídra. Podle Grahama Bradyho, předsedy výboru konzervativních poslanců, by poslanci měli do deseti dnů zúžit počet možných kandidátů na dva, o novém vůdci pak budou podle stanov korespondenčně hlasovat členové Konzervativní strany.
Autor: