21. prosince 2012 7:00, aktualizováno  10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mayská apokalypsa. Na konec světa čekají v chrámu ze Star Wars

Před Chrámem Velkého Jaguára v Tikalu se shromažďují davy lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před Chrámem Velkého Jaguára v Tikalu se shromažďují davy lidí. | foto: Reuters

MEXIKO/PRAHA Uprostřed guatemalské džungle, v ruinách starověkého mayského města Tikal, se shromažďují lidé, kteří věří, že dnes nastane konec světa. Místo proslulo tím, že posloužilo jako lokace pro natáčení série Star Wars (Hvězdné války).

Fanoušci Hvězdných válek vědí, že Tikal se ve filmu proměnil v Yavin 4, měsíc, na kterém si rebelové zřídili základnu. "Stane se něco velkého. Mayové byli neuvěřitelně precizní," tvrdí ředitel guatemalského fan clubu Hvězdných válek Ricardo Alejos.

ČTĚTE TAKÉ:

Zprávy o blížícím se konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Ten začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos 21. prosince končí právě 13. baktun a také delší cyklus dlouhý 5126 let. Apokalyptici to interpretují jako datum zániku světa, podle odborníků se ale mýlí.

Jak lidé očekávají konec světa? Podívejte se na fotogalerii

Na mnoha místech se u příležitosti konce 13. baktunu mayského kalendáře konala různá vystoupení.

Podle některých výkladů svět skončí dnes ve 12:12 hodin středoevropského času, to je ještě předtím než v Tikalu vyjde slunce.

Mayové a konec kalendáře

Samotní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích, ukončení baktuny vnímají hlavně jako uzavření významného kalendářního cyklu a žádné temné významy v něm nehledají.

Mayové žádné obavy nemají, na konec kalendářního cyklu se připravují už řadu měsíců s pomocí nejrůznějších rituálů. Tvrdí dokonce, že je v novém baktunu čekají lepší časy. Ten předchozí, který začal zhruba roku 1618 a zahrnoval například bolestné následky španělského dobyvatelského vpádu, pro ně totiž zrovna šťastný nebyl.

mtrMiluše Trefancová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.